| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Meksyk

 

Od lipca do listopada potencjalnym zagrożeniem w rejonie Zatoki Meksykańskiej są huragany. Planując wyjazd do Meksyku czy na Karaiby w tym okresie należy zapoznać się z ostrzeżeniami meteorologicznymi. Meksyk leży w strefie trzęsień ziemi, nie należy więc ignorować treści instrukcji alarmowych dostępnych w hotelach oraz budynkach użyteczności publicznej.

W Meksyku obchodzone są główne święta katolickie. Dniami wolnymi od pracy są ponadto: 5 lutego – rocznica ogło¬szenia Konstytucji, 21 marca – rocznica urodzin Benito Juáreza, 1 maja, 16 września – rocznica uzyskania niepodległości oraz 20 listopada – rocznica Rewolucji Meksykańskiej. Kiedy dzień wolny od pracy przypada w środku tygodnia, zazwyczaj przesuwa się go na poniedziałek. W dni wolne zamknięte są urzędy publiczne. Instytucje publiczne i niektóre firmy prywatne praktycznie zamierają od połowy grudnia do ok. 5 stycznia.

Wiele przydatnych informacji znajduje się na stronie www.meksyk.polemb.net. W dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami amerykańskimi.
W miastach i centrach turystycznych akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, MasterCard oraz w ograniczonym zakresie American Express, chociaż przy wjeździe na terytorium Meksyku nie są one potwierdzeniem posiadania przez cudzoziemca środków finansowych. W razie utraty karty należy ją niezwłocznie zablokować, telefonując pod numer podany przez bank wydający kartę. Należy pamiętać o napiwkach (od 10 do 15%) w restauracjach, barach i kawiarniach. Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie. Meksykanie chętnie i przyjaźnie dają wskazówki zagubionym kierowcom czy turystom, co nie oznacza iż naprawdę wiedzą jak dojechać czy dojść do wskazanego miejsca. Nie należy otwarcie krytykować życia w Meksyku ani zachowania Meksykanów. Krytyka, nawet konstruktywna, nie jest dobrze przyjmowana. W Meksyku stosuje się napięcie 110 V, co w przypadku urządzeń z Polski oznacza konieczność zastosowania adaptora i transformatora.

Stolica: Meksyk
Waluta: peso meksykańskie (MXN), 1 MXN = 100 centavo;
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: nahuatl, maja

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK