| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Kiribati

Przy wjeździe do Kiribati wymagana jest wiza. W Europie nie ma zawodowej placówki Kiribati – w sprawach wizowych należy zwracać się do konsulów honorowych: Mr. Frank Leonhardt, Neumuelen 13, D-22763 Hamburg, Niemcy, tel. (0049) 40 36146112, faks (0049) 40 36146123, e-mail: consul.kiribati@leonhardt-blumberg.com, oraz: Mr. Michael Walsh, The Great House, Llanddewi Rhydderch, Monmouthshire NP7 9UY, Wielka Brytania, tel./faks (0044) 18 73840375, kom. (0044) 976 330291. Potrzebne dokumenty: paszport (ważny co najmniej 3 lata), wypełniony wniosek wizowy, bilet na powrót lub dalszą podróż i dowód posiadania wystarczających środków finansowych na utrzymanie. Koszt wizy jednokrotnej wynosi 40 AUD, wielokrotnej – 70 AUD. Obywatele RP otrzymują wizy turystyczne na 4 tygodnie (wizę należy uzyskać przed wjazdem); może ona zostać przedłużona maksymalnie do 4 miesięcy w roku (wniosek należy złożyć w tamtejszym Ministerstwie ds. Imigracji). Przy wyjeździe trzeba wnieść opłatę w wysokości 30 AUD. Bardzo surowo przestrzegane są imigracyjne przepisy wjazdowe.

Wywóz wyrobów ludowych jest częściowo objęty zakazem (dotyczy wyrobów, które zostały wykonane co najmniej 30 lat temu).

Za posiadanie i używanie narkotyków grożą wysokie kary. Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia broni i amunicji, roślin, owoców, warzyw, zwierząt i skór zwierzęcych.

Zalecane jest pełne ubezpieczenie (zwłaszcza zdrowotne, z opcją transportu do Fidżi/Australii/Nowej Zelandii).

Na wyspie występuje gorączka denga – trzeba stale używać środków przeciw insektom. Należy pić wyłącznie wodę butelkowaną i unikać jedzenia skorupiaków. Warzywa i owoce należy obierać przed spożyciem.

Obowiązuje ruch lewostronny. Nie zaleca się jazdy po zmroku – brakuje świateł ulicznych, a kierowcy często są w stanie nietrzeźwym.

W kraju jest stosunkowo bezpiecznie, ale rośnie liczba kradzieży.

Kobiety nie powinny podróżować samotnie, zwłaszcza nocą.

• Kiribati leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi. Między listopadem a marcem występują tajfuny. Zalecana jest ostrożność podczas kąpieli morskich z uwagi na silne prądy morskie.
• Słońce operuje bardzo intensywnie – niezbędne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych i noszenie ciemnych okularów.
• Nudyzm jest prawnie zakazany.
• Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych, np. pod adresem: www.tskl.net.ki/Kiribati/.
Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Kiribati. Najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).

Stolica: Tarawa
Waluta: dolar australijski (AUD), 1 AUD = 100 centów
Język urzędowy: angielski
Inne języki: gilbertański (kiribati)

Źródło: MSZ

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »