| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Afganistan

Afganistan jest obecnie jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Zanim udamy się w podróż do tego kraju, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i prawami obowiązującymi w tym kraju.

Ciągłe konflikty i niestabilna sytuacja polityczna nie czyni z Afganistanu raju dla turystów. Wyjazdy w tamte rejony powinny mieć jedynie charakter służbowy lub wiązać się z wykonywanym zawodem. Niezbędne jest skontaktowanie się z ONZ w celu poznania obecnej sytuacji oraz poinformowanie o pobycie Polskiej Ambasady w Kabulu. Można to zrobić drogą elektroniczną bądź listownie.

Polskich obywateli wybierających się do Afganistanu dotyczy obowiązek posiadania wizy. Należy ją uzyskać w ambasadzie, gdyż nie są wydawane na przejściach granicznych. Przepisy ściśle regulują to, co wolno a czego nie. Za posiadanie i konsumpcję narkotyków czy alkoholu, a nawet wieprzowiny można trafić do wiezienia. Niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia osobowego z możliwością transportu i leczenia chorego w innym kraju.

Nie najlepszy stan służby zdrowia oraz brak podstawowych środków higieny czy czystości wymaga od każdego wybierającego się do Afganistanu odpowiedniego zabezpieczenia. Należy zasięgnąć informacji w krajowych placówkach o wymaganych szczepieniach. W niektórych regionach można zarazić się malarią czy gruźlicą. Występują tam również tak niebezpieczne dla zdrowia choroby jak: żółtaczka zakaźna, leiszmanoza (biały trąd), dengo, dur brzuszny, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, cholera oraz częste infekcje dróg oddechowych, szczególnie w porze suchej.

Większość dróg jest w bardzo złym stanie. Kierowcy nie przestrzegają wymogów technicznych, jakie powinien spełniać pojazd ani zasad ruchu drogowego oraz nie posiadają odpowiedniego ubezpieczenia. W przypadku stłuczki miejscowa ludność potrafi być bardzo agresywna. Ze względu na liczne porwania cudzoziemców oraz ładunki wybuchowe, często rozmieszczane przy drogach odradza się transport drogą lądową. W Afganistanie działają dwie linie lotnicze – miejscowa „Ariana” oraz specjalna agenda ONZ UNHAS.

Afganistan to kraj, gdzie ryzyko zamachu terrorystycznego jest bardzo wysokie. Ataki skierowane są nie tylko na obcokrajowców, zwłaszcza z koalicji antyterrorystycznej, ale i hotele, w których mieszkają. Celami stają się również organizacje rządowe i humanitarne. Zaleca się unikanie bocznych, nieznanych uliczek oraz terenów niezabudowanych, ponieważ można tam nadal natrafić na pozostałości po działaniach wojennych np. miny. Równie niebezpieczne są wyjazdy poza miasto i obszary podlegające jurysdykcji państw koalicji. Największą niesławą cieszy się południowa oraz wschodnia prowincja kraju, tam najczęściej dochodzi do zagrożeń. Polscy obywatele są narażeni na niebezpieczeństwo z racji obecności Polskiego Kontyngentu od 2007r.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK