| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Jeziora Chorwacji

Znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO krystaliczne jeziora, błękitno-zielone rzeki i łańcuchy wodospadów Dalmacji zachwycą każdego. Kornati, Paklenica, Jeziora Plitwickie, Krka – malownicza trasa wiedzie od Adriatyku do jezior w głębi kraju.

Przez parów potoku Velika Paklenica prowadzi nieznacznie wznoszący się cienisty szlak spacerowy, wiodący wzdłuż tego czyściuteńkiego górskiego potoku. Wyprawa ta zachwyci również dzieci, które znajdą tu wiele miejsc do odpoczynku i zabawy. Przekąskę trzeba jednak zabrać ze sobą, natomiast spokojnie można pić wodę z potoku. Organizowane są tu również wyprawy trekingowe, konne i tematyczne wędrówki ornitologiczne.

Wśród wodospadów i jezior

Trasa kolejnej samochodowej wyprawy, której celem jest Park Narodowy Jeziora Plitwickie, prowadzi drogą E 71 w kierunku Karlovac (latem zamkniętej dla samochodów ciężarowych) przez ubogą, suchą i kamienistą Krajinę. Ten, kto osiedlił się przy drodze wiodącej przez te niezamieszkałe okolice, zarabia na chleb, prowadząc przy drodze małe bary, stacje benzynowe i kwatery noclegowe dla przejeżdżających turystów.

Obszar o powierzchni 200 km², stanowiący od 1928 roku Park Narodowy, tworzy kotlinę, otoczoną porośniętymi lasem górami, o wysokości od 500 do 630 m. Stopniowo naszym oczom ukazuje się 16 większych i mniejszych, krystalicznie przejrzystych, błękitno-zielonych jezior Parku Narodowego. Są one połączone szemrzącymi wodospadami i pienistymi kaskadami, do których prowadzą ułożone z desek dróżki. Jeziora zasilane są przez liczne rzeczki i potoki. Od roku 1979 ten czarowny kawałek natury zapisany został na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

W górę rzeki

Również Park Narodowy Krka o powierzchni 111 km² stanowi ulubiony cel podróżujących przez Dalmację turystów. Od strony Jezior Plitwickich można do niego dojechać zawracając na E 71 i ominąwszy Gracac i Knin, kierować się na Šibenik.

Tocząca obfite wody Krka jest typową rzeką krasu. Od jej źródeł w pobliżu Knin aż do ujścia do Adriatyku tworzy ona liczne progi wodne i wodospady a także kilka spiętrzonych jezior, otoczonych sitowiem i trzciną. Od Kninsko polje aż do mostu w Skradin nurty rzeki Krka otaczają Park Narodowy, w którym żyje 221 gatunków ptaków.

Najpiękniejszy odcinek rzeki to 46-metrowy Skradinski buk, jedyny w swoim łańcuch następujących po sobie wodospadów, najwyższa w Europie bariera z tufu wapiennego. Z tego miejsca odpływa co godzinę statek do rzecznej wyspy Visovac, na której znajduje się klasztor Franciszkanów, w którym przechowywane są zbiory cennych ksiąg i dokumentów. Własną łodzią można popłynąć w górę rzeki Krka aż do Skradin.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom na wakacje w Chorwacji na lato 2011 tutaj.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kontrast krasowego krajobrazu z wybrzeżem Adriatyku jest ogromny.
Kontrast krasowego krajobrazu z wybrzeżem Adriatyku jest ogromny.

Niezwykła zieleń jezior w jednym z chorwackich parków narodowych.
Niezwykła zieleń jezior w jednym z chorwackich parków narodowych.

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK