| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn

Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn

Proponowana trasa prowadzi z Kwidzyna do Olsztyna. Po drodze zatrzymamy się w Nidzicy, która nie bez powodu nazywana jest „Bramą Warmii i Mazur”. Odcinek Szlaku Zamków Gotyckich pokaże nam dwa oblicza województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Przejazd malowniczą trasą zajmie nam ok. 3,5 godziny.

Z Wrocławia trasą 15 i E261 przez Trzebnicę, Krotoszyn, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Bydgoszcz, Grudziądz. Odległość jaką pokonamy do Kwidzyna to 379 km.

Z Warszawy trasą 10 przez Płońsk, Sierpc, Rypin, Brodnicę i Jabłonowo Pomorskie. Odległość do Kwidzyna równa jest 253 km.

Kwidzyn znajduje się 39 kilometrów na południe od Malborka. To właśnie w tym mieście należącym do województwa pomorskiego rozpoczynamy trasę wiodącą Szlakiem Zamków Gotyckich. Największą atrakcją zamku jest wieża latrynowa zwana gdaniskiem, pochodząca z 1384 roku. Ustawiona jest 50 metrów przed zachodnim skrzydłem zamku. Z zamkiem łączy ją pięcioprzęsłowy ganek. Wejście do aktualnie znajdującego się tam Muzeum Zamkowego wyniesie nas siedem złotych. Bilet ulgowy będzie kosztował pięć złotych. Będziemy mogli skorzystać także z usług przewodnika za cenę 46 złotych. W sezonie muzeum czynne jest od 9 do 17 we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałku.

Zobacz też: Wyjazd do krainy win - samochodem do Burgundii i Szampanii

Z Kwidzyna kierujemy się w stronę Iławy, drogą nr 521, następnie trasą nr 7 przez Ostródę do Nidzicy. Odcinek ten pokonamy orientacyjnie w 2,5 godziny. Przekraczając granicę miasta nazywanego „Bramą do Warmii i Mazur”, przekroczymy symboliczną granicę województwa pomorskiego z warmińsko-mazurskim. Zamek w Nidzicy to krzyżacka warownia, która poza muzealną ekspozycją mieści na swoim terenie centrum biznesu i rozrywki.

Oferta kulturalna jest tam nad wyraz bogata, do naszej dyspozycji będzie : Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Z Zamkiem sąsiadują tereny okalane przez XIX-wieczny park.

Z Nidzicy kierujemy się trasą nr 7/E77 w kierunku północnym, aby po 56,9 km znaleźć się na ostatnim etapie podróży, Olsztynie. Znajdujący się nad Łyną zamek jest typowym przykładem architektury gotyckiej. Warto wiedzieć, że w latach 1516-1519 oraz 1520-1521 administratorem zamku był Mikołaj Kopernik.

Pozostałością po jego obecności jest tablica astronomiczna, przeznaczona do wskazywania równonocy wiosennej i jesiennej. Można ją obejrzeć na jednej ze ścian zamkowego krużganka. W muzealnej sali będziemy mogli obcować z historią w niekonwencjonalny sposób, czyli przywdziewając zbroję rycerską. Warunkiem jest pojawienie się w zamku w niedzielę, ponieważ tylko w ten dzień jest ku temu sposobność w ramach akcji „Niedziela w muzeum”.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK