| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Jeśli nie udzielimy pomocy na miejscu wypadku będąc w pobliżu, wiedząc, że ktoś takiej pomocy potrzebuje i jej brak może doprowadzić do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, według art. 162 par. 1 kodeksu karnego, grozi nam kara do 3 lat pozbawienia wolności. 

Zobacz również: Sposoby wypłacania odszkodowania

Jedynym usprawiedliwieniem może być fakt, że udzielenie pomocy poszkodowanemu poskutkowałoby naszym własnym, ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu bądź śmiercią. Jeśli zaś nie udzielimy pomocy, która wymagałaby zabiegu lekarskiego (takiego jak np. reanimacja), nie podlegamy karze.

Warto wiedzieć, że choćby odchylenie głowy poszkodowanego do tyłu już może pomóc, udrażniając drogi oddechowe.

Zobacz również: Co zrobić gdy sprawca wypadku był nieubezpieczony?

Jeśli zaś udzielimy pomocy medycznej w sposób niefachowy i spowodujemy tym uszczerbek na zdrowiu, ofiara może wytoczyć nam proces z powództwa cywilnego.

Wątpliwe jest jednak, aby taki wyrok był dla nas niekorzystny, ponieważ powód musiałby nam udowodnić, że z premedytacją udzielaliśmy pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny, aby zrobić ofierze krzywdę.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli nie udzielimy pomocy na miejscu wypadku będąc w pobliżu, wiedząc, że ktoś takiej pomocy potrzebuje, grozi nam kara do 3 lat pozbawienia wolności.  Fot. shutterstock
Jeśli nie udzielimy pomocy na miejscu wypadku będąc w pobliżu, wiedząc, że ktoś takiej pomocy potrzebuje, grozi nam kara do 3 lat pozbawienia wolności. Fot. shutterstock

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK