| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Korki, nieprzewidziane sytuacje, zmęczenie i irytacja często prowadzą do przemocy. Oto kilka porad, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy zostaniemy zaatakowani przez innego kierowcę.

Przede wszystkim musimy zachować spokój. Jeśli inny kierowca podjedzie do nas, opuści szybę i zacznie przeklinać, nie zwracajmy na niego uwagi, nie utrzymujmy kontaktu wzrokowego i w żadnym wypadku nie odpowiadajmy na jego zaczepkę. Reagując, możemy sytuację tylko zaognić. Nawet spokojne tłumaczenie "jak krowie na miedzy" z czego wynikło nieporozumienie nie daje efektu.

Ucieczka

Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej po prostu uciec zagniewanemu kierowcy. Powinniśmy zrobić to tak, aby nie okazać mu strachu i podenerwowania, bo mógłby zacząć nas śledzić. Ignorujmy go, próbując znaleźć się jak najdalej od jego samochodu. Jeśli będzie nas śledził, najlepiej jedźmy w kierunku najbliższego komisariatu Policji.

Zobacz również: Jak zachować się wobec słabszych użytkowników dróg i poboczy?

Dyskusja

Nie próbujmy dyskutować z agresywnym kierowcą, ponieważ to nie przyniesie żadnego skutku. Jeśli jest zdenerwowany jakakolwiek rozmowa nie ma sensu i może być katalizatorem dla dalszej przemocy. Unikajmy, więc konfrontacji.

Policja

Gdy spodziewamy się ataku innego kierowcy, najlepiej będzie zawiadomić Policję i jeśli będziemy mieli możliwość, poinformować napastnika o tym fakcie. Warto też uzmysłowić mu, że przemoc jest przestępstwem ściganym z urzędu i niezależnie od naszej woli, agresywna osoba może mieć poważne problemy z prawem, jeśli zdecyduje się nas skrzywdzić. Taka informacja powinna skutecznie uspokoić emocje. Jeśli nie możemy poinformować kierowcy o tym, dobrze byłoby, gdyby zobaczył, że rozmawiamy przez telefon. Szybko powinien się domyślić, że właśnie wzywamy Policję z powodu jego zachowania i nie kontynuować go.

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Tłum

Postarajmy się znaleźć miejsce, w którym będzie dużo ludzi. Świadkowie mogą skutecznie spłoszyć agresywnego kierowcę. Jeśli jednak napastnik próbuje nas atakować, będziemy na pewno liczyć na pomoc. Pamiętajmy wtedy o rozproszeniu odpowiedzialności, która działa w tłumie. Zjawisko to polega na tym, że nikt z gapiów nie podejdzie nam pomóc licząc na to, że ktoś inny to zrobi. W takim wypadku należy poprosić o pomoc konkretną osobę z tłumu (wskazując ją np. po ubraniu), a na pewno ją uzyskamy.

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na przemoc na drodze jest jej nie prowokowanie. Starajmy się, więc prowadzić nasze auto tak, aby nie utrudniać ruchu innym kierowcom, bądźmy grzeczni i uczynni, a przede wszystkim przestrzegajmy przepisów drogowych. W ten sposób być może nigdy nie będziemy musieli się bronić.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK