REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaadaptować niektóre części od współczesnych pojazdów do aut zabytkowych?

Jakubowski Ryszard
Jak zaadaptować niektóre części od współczesnych pojazdów do aut zabytkowych? Fot. Fotolia
Jak zaadaptować niektóre części od współczesnych pojazdów do aut zabytkowych? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trudności w zdobyciu oryginalnych części do pojazdów zabytkowych powodują, że właściciele oldtimerów muszą wykazywać się iście detektywistycznymi talentami w ich zdobywaniu i nie mniej mistrzowskimi talentami wynalazczymi, pozwalającymi znajdujące się w sprzedaży części i podzespoły tak przerabiać, aby mogły być użyte zamiast części oryginalnych.

Mistrzowskie talenty wykazał właściciel liczącej ponad 50 lat „Warszawy 223”, instalując w niej typowy gaźnik Weber z Fiata 125p, co jego zdaniem znacznie ułatwia rozruch zimnego silnika i zmniejsza o około 20% średnie zużycie paliwa. Oczywiście była konieczna dość gruntowna przeróbka kolektora dolotowego, za zgodą konserwatora zabytków.

REKLAMA

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w starych silnikach stosować pierścienie tłokowe z samochodów nowoczesnych, o ile będą pasowały wysokością do szerokości rowków w tłokach i średnicą do średnicy cylindrów w ich najmniej zużytych miejscach. Trzeba pamiętać o koniecznym luzie na zamku pierścienia, nie mniejszym niż 0,2 mm. Można go w niewielkim zakresie powiększyć przez delikatne spiłowanie pierścienia.

Zobacz też: Jak znaleźć przyczynę złej pracy wycieraczek szyb?

W oldtimerach można stosować, zamiast wielkich i mało sprawnych prądnic, nowoczesne alternatory, po odpowiedniej przeróbce uchwytów, mocujących prądnicę do korpusu silnika. Znacznie mniejszy od niej alternator wymaga mniejszej odległości pomiędzy „uszami” na których jest zawieszony. W najprostszym, a przez to niezbyt dobrym rozwiązaniu można stosować tuleje i podkładki dystansowe, pamiętając aby koło pasowa alternatora, a ściślej – jego trapezoidalny rowek, w którym pracuje pasek klinowy, znajdował się dokładnie (z tolerancją 1-2 mm) na wprost rowków innych kół pasowych, inaczej nastąpi przyspieszone zużycie paska klinowego. Musi mieć poza tym ten sam kąt nachylenia ścianek, co inne kółka pasowe.

Zobacz też: Jak zregenerować stare felgi i inne zardzewiałe elementy pojazdu zabytkowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W oldtimerach wiele stosowanych śrub nie miało powłok galwanicznych albo powłoki te były bardzo cienkie, łato ścierające się, co powodowało korozję gwintów i problemy z ich odkręceniem. Takie śruby można z powodzeniem zastąpić nowymi, ocynkowanymi, pamiętając o tym, aby były one odpowiednio wytrzymałe. W zasadzie nie można stosować śrub „budowlanych” nie posiadających odpowiednich certyfikatów wytrzymałościowych.

W przypadku trudności ze zdobyciem oryginalnych sztywnych przewodów hamulcowych i paliwowych można z powodzeniem zastąpić je podobnymi, z najnowszych typów aut, pamiętając o konieczności dobrania ich odpowiedniej średnicy i długości oraz gwintów w końcówkach dociskowych. Sposób uszczelniania takich przewodów na złączach nie zmienił się od kilkudziesięciu lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA