REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdiagnozować przyczynę złej pracy układu zapłonowego starego typu (bez elementów elektronicznych)?

Jakubowski Ryszard
Jak zdiagnozować przyczynę złej pracy układu zapłonowego starego typu Fot. Fotolia
Jak zdiagnozować przyczynę złej pracy układu zapłonowego starego typu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Układy zapłonowe, przed zastosowaniem w nich zdobyczy przemysłu elektronicznego, składały się z kilku zaledwie elementów. Dzięki temu ich naprawa była bardzo szybka i nieskomplikowana. Polegała głównie na wymianie uszkodzonych części na nowe.

Klasyczny układ zapłonowy składał się z dwóch części: niskonapięciowej i wysokonapięciowej. Część niskonapięciową tworzyły trzy elementy: przerywacz, sterowany krzywką, kondensator oraz niskonapięciowa część uzwojenia cewki zapłonowej. W części wysokonapięciowej znajdowały się, oprócz przewodów zapłonowych, także: rozdzielacz wysokiego napięcia złożony z palca rozdzielacza i bakelitowej kopułki oraz z końcówek przewodów zapłonowych, zakładanych na świece zapłonowe.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zbadać cewkę zapłonową w aucie zabytkowym?

REKLAMA

Usterki, jakie pojawiały się w tak prymitywnym układzie zapłonowym, najczęściej wiązały się z zanieczyszczeniem styków przerywacza w wyniku iskrzenia lub przedostania się na nie smaru oraz zmniejszeniem przerwy między stykami wskutek wytarcia się plastikowego „zderzaka” ruchomej części przerywacza, ślizgającego się po krzywce. Przerwa ta z reguły powinna mieć 0,4 mm. Zanieczyszczone styki można łatwo oczyścić pilniczkiem do paznokci, najlepiej diamentowym, bez ich wymontowywania z aparatu zapłonowego. Po wymontowaniu można je czyścić i polerować także papierem ściernym, pod warunkiem, ze zostaną potem starannie umyte w spirytusie lub benzynie ekstrakcyjnej.

Uszkodzenie kondensatora, polegające na zwarciu jego okładzin (przebiciem izolacji wewnętrznej) objawia się całkowitym zanikiem iskry i grzaniem się cewki zapłonowej po włączeniu stacyjki. Jeżeli nastąpi utrata pojemności kondensatora, np wskutek przerwania połączenia wewnętrznego jednej z okładzin, na stykach przerywacza wystąpi bardzo silne iskrzenie, a uruchomienie silnika będzie bardzo trudne, ponadto już uruchomiony nie będzie w stanie pracować na wyższych obrotach.

Zobacz też: Jak działa cewka zapłonowa i jak ją prawidłowo podłączyć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uszkodzenie cewki zapłonowej objawia się brakiem iskry na końcówce przewodu zapłonowego, łączącego ją z rozdzielaczem wysokiego napięcia. W przypadku cewki z rezystorem należy także sprawdzić, czy nie spalił się lub czy jest prawidłowo podłączony. Czasem zanieczyszczenia, jakie zgromadzą się na obudowie cewki wokół przewodu zapłonowego, mogą powodować upływności (prądy błądzące) wysokiego napięcia, znacznie osłabiające iskrę. Dokładne oczyszczenie i przemycie spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną tej części cewki zwykle owocuje sukcesem.

Rozdzielacz zapłonu i palec rozdzielacza są elementami bardzo trwałymi, choć zdarzają się ich mechaniczne uszkodzenia, np, w wyniku uderzenia lub procesów starzeniowych. Uszkodzone – należy wymienić na pełnosprawne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA