REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymontować i naprawić rozrusznik? – część mechaniczna

Jakubowski Ryszard
Najważniejszą czynnością, poprzedzającą wymontowanie rozrusznika jest zdjęcie tej klemy z akumulatora, która jest połączona z masą pojazdu fot. Chevrolet
Najważniejszą czynnością, poprzedzającą wymontowanie rozrusznika jest zdjęcie tej klemy z akumulatora, która jest połączona z masą pojazdu fot. Chevrolet

REKLAMA

REKLAMA

Wymontowanie uszkodzonego rozrusznika z samochodu nie jest trudne, choć wiąże się ze sporym ryzykiem w przypadku popełnienia błędu. Niewłaściwa kolejność wykonywanych czynności może doprowadzić do pożaru auta.

REKLAMA

Najważniejszą czynnością, poprzedzającą wymontowanie rozrusznika jest zdjęcie tej klemy z akumulatora, która jest połączona z masą pojazdu. W ogromnej większości przypadków jest to klema ujemna, ale są wśród zabytkowych aut pojazdy z dodatnim biegunem na masie. W razie wątpliwości należy zdjąć obie klemy z akumulatora, dbając aby przy luzowaniu śrub, które je zaciskają, nie dotknąć narzędziem do żadnego metalowego elementu pojazdu.

REKLAMA

Kolejną czynnością jest odłączenie przewodów od wyłącznika elektromagnetycznego rozrusznika. Najlepiej zacząć od najcieńszego z nich, podłączonego do uzwojenia elektromagnesu. Bywa, że po odłączeniu od zacisków elektromagnesu zapomina się o tym mało okazałym przewodzie i przy wyjmowaniu rozrusznika zrywa się go. Odłączając przewody rozruchowe i zasilające od zacisków – śrub na bakelitowej części elektromagnesu należy odłożyć do osobnego pudełka wszystkie zdejmowane nakrętki i podkładki, o ile nie są one skorodowane lub nadpalone. Elementy te, jeżeli są oryginalne, są najczęściej pokrywane specjalnymi powłokami lub są wykonywane ze specjalnych stopów i zastąpienie ich zwykłymi nie jest wskazane.

Zobacz też: Jak i kiedy wymieniać łożyska w prądnicach i alternatorach? 

Po wymontowaniu rozrusznika można go rozebrać, pamiętając, aby przedtem zdjąć sprężyny ze szczotek i wyjąć je ze szczotkotrzymaczy. Najczęstszym awariom ulegają w rozruszniku elementy ruchome, służące do przenoszenia napędu za pośrednictwem zębnika na koło zamachowe i do automatycznego rozłączania wirnika rozrusznika od koła zamachowego w chwili, gdy silnik zacznie pracować. Elementy te, zwłaszcza sprzęgło jednokierunkowe sprężone z zębnikiem, nie są naprawialne. Uszkodzone trzeba zastąpić pełnosprawnymi. Można jedynie bardzo ostrożnie, za pomocą wąskiej tarczy szlifierskiej usunąć ewentualne zadziory, jakie czasem powstają na czołach zębów zębnika, pamiętając o tym, ze zęby te muszą mieć odpowiednio ukształtowane czoła, aby mogły łatwo wsuwać się pomiędzy zęby wieńca zębatego koła zamachowego.

Zobacz też: Co zrobić po awarii termostatu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często zachodzi potrzeba wymiany tulejek łożyskujących wirnik rozrusznika. Nie można ich zastąpić łożyskami, chyba że konstrukcja rozrusznika od razu zakłada używanie łożysk, co jest rzadkością. Zużyte tulejki można zastąpić jedynie oryginalnymi lub identycznymi, ale pochodzącymi z oryginalnego kompletu naprawczego innego rozrusznika. Są one wykonywane ze specjalnego stopu w oparciu o specjalną technologię, nadającą im strukturę gąbczastą, dzięki czemu smar może w nie wnikać i pozostawać bardzo długo, co w praktyce czyni rozrusznik elementem całkowicie bezobsługowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA