Czy zawieszenie działalności blokuje udział w przetargu nieograniczonym?

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
zawieszenie działalności a przetarg
Podczas trwania zawieszenia działalności przedsiębiorca ma ograniczoną możliwość prowadzenia spraw firmowych. Czy zawieszenie działalności wpływa na możliwość udziału przedsiębiorcy w przetargu nieograniczonym?

Przetarg nieograniczony

Już na początku trzeba jednoznacznie stwierdzić, że zawieszenie działalności gospodarczej nie ma wpływu na udział przedsiębiorcy w przetargu nieograniczonym. Oznacza to, że przedsiębiorca może brać w nim udział pomimo trwającego zawieszenia działalności.

Pod pojęciem wykonawcy, w rozumieniu Prawa Zamówień Publicznych, należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Ustawodawca wskazał więc trzy kategorie podmiotów jako ewentualnych wykonawców a jednocześnie nie wprowadził zastrzeżenia, że każdy wykonawca powinien posiadać przymiot przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Oznacza to, że każda osoba fizyczna posiadająca zdolność prawną i pełną zdolność do czynności prawnych może startować np. w przetargu nieograniczonym. Co więcej każdy wykonawca składający ofertę w postępowaniu o zamówienie publiczne, musi posiadać zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych.

Sama zdolność prawna polega na zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków, a zdolność do czynności prawnych to możliwość nabywania we własnym imieniu wskazanych wcześniej praw i obowiązków. Pojęcia te powinny występować jednocześnie, tworząc podmiotowość prawną wykonawcy i umożliwiając udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Oferty konkurencyjne złożone przez małżonków

Należy również wskazać generalną zasadę znajdującą się w PZP, zgodnie z którą do czynności podejmowanych przez zamawiających i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego stosować należy Kodeks cywilny w przypadku jeśli ustawa nie stanowi inaczej. Jednak ustawodawca nie wprowadził wymogu udziału w postępowaniu wyłącznie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Skoro tak to tym bardziej wykonawcą może być osoba fizyczna, która zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej.

Rażąco niska cena w prawie zamówień publicznych

Status wykonawcy zamówienia

Status wykonawcy może zatem uzyskać zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak również osoba prawna czy jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje podmiotowość prawną – wykonujące we własnym imieniu działalność gospodarczą. Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje więc całkowitego jej zaprzestania, ale okresowego wyłączenia się z jej prowadzenia. To jednak nie koliduje z możliwością wykonania zamówienia publicznego, z uwagi na ogólną definicję wykonawcy zamieszczoną w samej PZP. Ciągłość działalności pozwala tylko wyeliminować z definicji działalności gospodarczej czynności jednorazowe o charakterze okazjonalnym. Tymczasem wykonanie zamówienia publicznego może nie być czynnością wpisującą się w "ciągłość" prowadzonej działalności.

Jakie warunki finansowe musi spełnić wykonawca?

Opracowane na podstawie orzeczenia KIO z 15 maja 2009 r. (KIO/UZP 567/09)

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...