Jak założyć agencję zatrudnienia?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Prowadzenie agencji zatrudnienia polega na świadczeniu usług w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego bądź pracy tymczasowej. Aby założyć agencję zatrudnienia należy spełnić określone warunki oraz złożyć wniosek o wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa.

Art. 18 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2013.674 -j.t.) zawiera katalog usług, które mogą być świadczone przez agencję zatrudnienia. Działalność agencji jest działalnością regulowaną, która może świadczyć usługi zarówno w zakresie krajowego pośrednictwa pracy, jak również u zagranicznych pracodawców. W ramach oferowanych usług agencja zatrudnienia może działać w zakresie:

  • pośrednictwa pracy,
  • doradztwa personalnego,
  • poradnictwa zawodowego,
  • pracy tymczasowej.

Polecamy: Pieniądze na założenie firmy

Wymogi dotyczące założenia agencji zatrudnienia

Podmiot, który zamierza świadczyć usługi z zakresu działalności agencji zatrudnienia nie może posiadać żadnych zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne bądź na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (jeżeli zobowiązany był do ich opłacania). Ponadto podmiot taki musi być niekarany za przestępstwa lub wykroczenia określone ustawowo, m.in. prowadzenie agencji zatrudnienia bez wymaganego wpisu do rejestru lub nieprzestrzeganie zakazu dyskryminacji. Wymogiem musi być również fakt, że wobec tego podmiotu nie została otwarta likwidacja lub ogłoszona upadłość. Agencja zatrudnienia powinna ponadto posiadać:

1) lokal przeznaczony na biuro, który będzie zapewniał poufność przeprowadzanych rozmów,

2) wyposażenie w odpowiedni sprzęt techniczny, który umożliwi prowadzenie działalności,

3) w zakresie usług:

- doradztwa personalnego i poradnictwa zawodowego - agencja powinna zapewnić osoby z wykształceniem wyższym związane z charakterem świadczonych usług,

- pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej - agencja powinna zapewnić osoby z wykształceniem co najmniej średnim.

Zobacz również: Rejestracja firmy w CEIDG

Wpis do rejestru

Aby można było rozpocząć prowadzenie działalności w ramach agencji należy uzyskać odpowiedni wpis w rejestrze marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę agencji. Rejestr jest jawny i może być prowadzony w formie elektronicznej poprzez uruchomienie odpowiedniej strony internetowej, za pośrednictwem której podmiot ubiegający się o możliwość świadczenia usług przez agencję może sprawdzić czy posiada ona wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Marszałek województwa dokonuje wpisu na podstawie pisemnego wniosku oraz wniosku w formie elektronicznej (opatrzonym podpisem elektronicznym), który musi zawierać dane identyfikujące podmiot, czyli:

1) oznaczenie podmiotu ubiegającego się o wpis do rejestru;

2) adres zamieszkania lub siedziby podmiotu oraz adresy, pod którymi będzie prowadzona działalność, wraz z nazwą gminy i województwa oraz numerem telefonu;

3) oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności;

4) numer identyfikacji podatkowej NIP;

5) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo numer w ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli został nadany, oraz nazwę i adres organu ewidencyjnego;

6) adres poczty elektronicznej.

Wraz z wnioskiem należy złożyć stosowne oświadczenie o zgodności z prawdą danych zawartych we wniosku z oznaczeniem podmiotu prowadzącego agencję zatrudnienia oraz adresem zamieszkania lub siedziby oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia i podpisem osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji. Do dokonania tej procedury jest również konieczne uiszczenie jednorazowej opłaty w wysokości 200 zł. Należy jednak pamiętać, że marszałek województwa może dokonać sprawdzenia danych podanych we wniosku oraz wezwać do dostarczenia stosownych dokumentów. Następnie marszałek wydaje certyfikat o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru, który uprawnia do świadczenia usług w ramach prowadzenia agencji zatrudnienia.

Zadaj pytanie na FORUM: Moja Firma - Zakładanie firmy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...