Usługi kosmetyczne a karta podatkowa

Katarzyna Miazek
rozwiń więcej
Dominik Mędrzycki
rozwiń więcej
Usługi kosmetyczne, rozliczenia podatkowe, karta podatkowa. / fot. Fotolia
Gabinet kosmetyczny, w którym wykonywane są usługi z zakresu manicure i paznokci żelowych, może rozliczać się ze swojej działalności w formie karty podatkowej. W jaki sposób kosmetyczka może rozliczać dochody w formie karty?

Usługi kosmetyczne czy świadczenie usług manicure i pedicure zostały wymienione w załączniku nr 3 ustawy o zryczałtowanych podatku dochodowym – katalogu usług, które można opodatkować nieskomplikowaną kartą podatkową, nie wymagającą prowadzenia ksiąg czy składania rocznych zeznań podatkowych. Kosmetyczka, która decyduje się na tego typu opodatkowanie, musi złożyć wniosek o zastosowanie karty podatkowej, w którym zgłosić należy prowadzenie firmy z usługami kosmetycznymi czy usługami manicure i pedicure. Trzeba  także pamiętać, że przedsiębiorcy na karcie podatkowej przy prowadzeniu firmy nie mogą korzystać z usług osób niezatrudnionych w niej na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (chyba że chodzi o usługi specjalistyczne), nie mogą również prowadzić innej działalności gospodarczej), w tym także za granicą. Działalności w tym samym zakresie nie może również prowadzić współmałżonek.

Żelowe i hybrydy też na kartę

Choć załącznik nr 4 do ustawy wymienia sporą część dostępnych na rynku usług kosmetycznych, niektórych w nim brakuje. Tak jest w przypadku usługi nakładania żelowych paznokci.

Zapisz się na nasz newsletter

Gabinet kosmetyczny - biznes plan

Zgodnie z zał. nr 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym usługami kosmetycznymi są:

  • wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej: stosowanie maseczek upiększających, farbowanie rzęs oraz regulacja i farbowanie brwi, makijaż, manicure i pedicure,
  • wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki zachowawczej, z zastosowaniem odpowiednich aparatów i preparatów: oczyszczanie skóry twarzy i pleców, masaże pielęgnacyjne twarzy, szyi, ramion, rąk, głowy itp., maski pielęgnacyjne (np. ściągające, odżywcze, plastyczne i ziołowe),
  • wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki leczniczej, jak: lecznicze oczyszczanie skóry z zaskórników, usuwanie prosaków oraz wykwitów mięczaka zakaźnego, masaże lecznicze, masaże refleksyjne, zabiegi z dziedziny światło-, wodo- i elektroterapii, wchodzące w zakres kosmetyki zachowawczej i leczniczej.

Pod pojęciem manicure i pedicure z kolei ustawodawca rozumie nadawanie kształtu paznokciom przez skracanie i opiłowanie, wycinanie naskórka, lakierowanie paznokci oraz usuwanie zgrubień skóry i wycinanie nagniotków.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 06.05.2014 r. o sygn.  ILPB1/415-155/14-2/IM prezentuje jednak korzystne stanowisko w tej sprawie. Wynika z niej, że ponieważ przepisy nie wskazują konkretnej statystycznej klasyfikacji PKD opodatkowanych czynności, a jedynie wymieniają usługi z nazwy, można uznać, że nakładanie żelowych paznokci mieści się w podanej w przepisach charakterystyce usług kosmetycznych oraz usług manicure i pedicure. Jeśli zatem kosmetyczka będzie chciała oferować swoim klientkom paznokcie żelowe i jednocześnie spełnia pozostałe warunki, może płacić PIT na zasadach karty podatkowej.

Należy pamiętać, że w przypadku karty podatkowej miesięczna stawka podatku nie zależy od faktycznych zarobków, tylko od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której działa firma.

Stawki karty podatkowej dla kosmetyczek w 2014 r.  (w zł)

Liczba zatrudnionych pracowników

Liczba mieszkańców

Do 5 000

Ponad 5 000 do 50 000

Powyżej 50 000

Usługi kosmetyczne

0

120

140

161

1

325

365

405

2

469

516

556

3

556

608

659

4

596

646

707

5

646

707

808

Manicure, pedicure

0

79

99

99

1

205

220

220

2

244

260

304

3

343

405

450

4

381

427

486

5

516

567

608

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane przez gabinet kosmetyczny?

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...