Zakładanie firmy transportowej - jakie są wymogi?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Założenie firmy transportowej wiąże się z koniecznością wpisu działalności do rejestru przedsiębiorców oraz uzyskaniem dodatkowego uprawnienia w formie licencji. W przypadku braku stosownej licencji przedsiębiorca powinien liczyć się z nałożeniem na niego sankcji karnej. Zatem w jaki sposób założyć firmę transportową?

Aby rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego należy spełnić określone wymogi. Tak, jak w przypadku podejmowania zwykłej działalności gospodarczej konieczne jest dokonanie wpisu do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców (KRS lub ewidencja działalności gospodarczej). W odniesieniu do firmy transportowej niezbędne jest uzyskanie dodatkowego pozwolenia w formie licencji, określonej w przepisach ustawy o transporcie drogowym (Dz.U.2012.1265). Licencja na wykonywanie transportu drogowego stanowi uprawnienie o charakterze osobistym co oznacza, iż może posługiwać się nią wyłącznie przedsiębiorca, któremu została udzielona licencja. Jeżeli przedsiębiorca chce natomiast prowadzić działalność na terytorium Unii Europejskiej to zobowiązany jest uzyskać licencję wspólnotową na międzynarodowy przewóz drogowy. Tego rodzaju licencja wydawana jest przez państwo członkowskie przewoźnikowi, który ma siedzibę w tym państwie oraz jest uprawniony do wykonywania przewozu międzynarodowego zgodnie z przepisami prawa tego państwa oraz przepisami prawa wspólnotowego.


Zobacz również:
Rejestracja firmy w CEIDG


Przesłanki uzyskania licencji


Uzyskanie stosownej licencji na wykonywanie transportu drogowego wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, wymienionych w art. 5 ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z tą regulacją przedsiębiorca musi spełnić wymóg dobrej reputacji. Oznacza to, że otrzyma licencję, jeżeli nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu oraz nie wydano w stosunku do tych osób prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.


Kolejną przesłanką jest posiadanie przez przynajmniej z jedną z osób zarządzających przedsiębiorstwem certyfikatu kompetencji zawodowych. Istotne jest, że ważnego certyfikatu nie musi posiadać osobiście sam przedsiębiorca ani osoba zarządzająca, wystarczy bowiem, aby certyfikatem legitymowała się osoba współpracująca lub zatrudniona w przedsiębiorstwie. Posiadany certyfikat powinien odpowiadać rodzajowi licencji, o którą przedsiębiorca się ubiega.  


Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy przedsiębiorca powinien posiadać stabilną sytuację finansową, która zapewni podjęcie i prowadzenie działalności. Ustawodawca przewidział wysokość zabezpieczenia wymaganego do uzyskania licencji:


1) 9000 euro - na pierwszy pojazd samochodowy przeznaczony do transportu drogowego,

2) 5000 euro - na każdy następny pojazd samochodowy,

3) 50.000 euro - przy wykonywaniu transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy (spedycji).


Ostatnimi dwiema przesłankami do uzyskania licencji jest brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów lub środowisku przez kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwie oraz przedsiębiorcy osobiście wykonującego transport drogowy. Ponadto przedsiębiorca powinien posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdem lub pojazdami samochodowymi spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport drogowy ma być wykonywany.


Polecamy:
Pieniądze na założenie firmy


Udzielenie licencji


Licencja udzielana jest czas określony, nie krótszy niż dwa lata i nie dłuższy niż 50 lat na pisemny wniosek przedsiębiorcy. Licencję wydaje organ właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa w zależności od rodzaju przewozu, a w transporcie międzynarodowym - minister do spraw transportu. Udzielenie licencji następuje w drodze decyzji administracyjnej w ciągu 30 dni od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Do wniosku dołącza się odpis z rejestru przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej. Sam wniosek powinien zawierać:


1) oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres,

2) numer w rejestrze przedsiębiorców albo w ewidencji działalności gospodarczej,

3) określenie rodzaju i zakresu, a w krajowym transporcie drogowym taksówką - także obszaru,

4) rodzaj i liczbę pojazdów samochodowych, którymi dysponuje przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie licencji,

5) czas, na jaki licencja ma być udzielona.


Udzielenie licencji wiąże się z wydaniem odpowiedniej liczby wypisów dla wszystkich samochodów określonych we wniosku.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Zakładanie firmy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...