Podmioty postępowania egzekucyjnego

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
rozwiń więcej
W sprawach, w których organem egzekucyjnym jest sąd pewne czynności wykonuje komornik, ale w takim przypadku nie jest on organem egzekucyjnym, ale jedynie organem spełniającym polecenia sądu.
Podmiotami postępowania egzekucyjnego są podmioty uprawnione do dokonywania czynności postępowania egzekucyjnego i dzielą się na organy procesowe i organy egzekucyjne, uczestników postępowania

Organy procesowe występują w części postępowania egzekucyjnego zwanej postępowaniem klauzulowym (tj. postępowaniem związanym z nadaniem klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu) i są to: przewodniczący sądu orzekającego, referendarz sądowy i sąd.

Organy egzekucyjne występują we właściwym postępowaniu egzekucyjnym i są to: komornik i sąd rejonowy, przy którym działa dany komornik.

Zobacz: Sposób na dłużnika

Sąd rejonowy jako organ egzekucyjny występuje w przypadku egzekucji świadczeń niepieniężnych (tj. egzekucji czynności niezastępowalnych, egzekucji czynności zastępowalnych, egzekucji świadczeń polegających na zaniechaniu dokonywania oznaczonych czynności lub nieprzeszkadzaniu czynnościom wierzyciela) oraz w przypadku egzekucji z nieruchomości we wszystkich jej stadiach poczynając od zakończenia licytacji.

W sprawach, w których organem egzekucyjnym jest sąd pewne czynności wykonuje komornik, ale w takim przypadku nie jest on organem egzekucyjnym, ale jedynie organem spełniającym polecenia sądu.

Uczestnikami postępowania egzekucyjnego są podmioty, które w większym lub mniejszym stopniu są zainteresowane wynikiem postępowania egzekucyjnego, biorące udział w tym postępowaniu.

Będą to więc: strony postępowania (wierzyciel i dłużnik) oraz inni uczestnicy postępowania (nawet ci w ogóle nie zainteresowani wynikiem egzekucji).

Zobacz: Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?

Wierzycielem jest podmiot (najczęściej osoba fizyczna lub prawna) określony w tytule wykonawczym jako uprawniony do świadczenia, na rzecz, którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

Dłużnikiem jest natomiast podmiot (najczęściej osoba fizyczna lub prawna) określony w tytule wykonawczym jako zobowiązany do określonego świadczenia, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Co ważne o tym, kto jest daną stroną musi wyraźnie wynikać z tytułu egzekucyjnego.

Innymi uczestnikami postępowania egzekucyjnego są podmioty wspomagające i uzupełniające dążenia podmiotów (m.in. stron postępowania) zainteresowanych wynikami egzekucji. Innymi uczestnikami postępowania są np.:

  • nabywcy i dozorcy ruchomości;
  • licytanci biorący udział w licytacji ruchomości bądź nieruchomości;
  • dłużnicy zajętej wierzytelności (tzw. trzeciodłużnicy);
  • osoby zainteresowane ochroną własnych praw naruszonych na skutek prowadzenia egzekucji.

Do uczestników postępowania (statusem prawnym bardzo zbliżonym do stron) zaliczamy także: prokuratora, organizację społeczną i powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów.

Prokurator może żądać wszczęcia postępowania egzekucyjnego w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywatelskich lub interesu społecznego.

Zobacz: Gdy wierzyciel nie uzyska klauzuli wykonalności na drugiego małżonka

Osobę na rzecz, której prokurator wszczął egzekucję komornik zawiadamia o tym fakcie. Osoba ta może wstąpić do sprawy w charakterze strony. Prokurator może składać wnioski i oświadczenia, należy doręczać mu doręczać wszelkie pisma w sprawie oraz zawiadamiać o terminach czynności. Prokurator może zaskarżyć każde postanowienie komornika i składać skargi na czynności komornika. Terminy ustanowione dla stron wiążą także prokuratora.

Egzekucja może być także wszczęta na wniosek organizacji społecznej uprawnionej od działania w imieniu i na rzecz obywateli (mogą to być tylko te organizacje, których zadanie nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej) lub rzecznika konsumentów. Do tych wszystkich organizacji i rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące udziału prokuratora w postępowaniu egzekucyjnym.

W wyniku powództwa wniesionego przez miejskiego rzecznika praw konsumenta sąd zasądził określoną kwotę na rzecz wierzyciela (który z uwagi na podeszły wiek i brak wykształcenia jest osobą nieporadną). Po uzyskaniu tytułu wykonawczego miejski rzecznik praw konsumenta złożył go do komornika wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji na rzecz wierzyciela.

Komornik wszczął egzekucję, o czym powiadomił wierzyciela. Wierzyciel nie wyraził chęci wzięcia udziału w postępowaniu egzekucyjnym. W związku z tym, że w niniejszej sprawie na prawach strony działa miejski rzecznik praw konsumenta będzie on informowany o każdej czynności komornika mającej wpływ na przebieg egzekucji. Ponadto miejski rzecznik praw konsumenta ma prawo składać wszelkie wnioski w ramach toczącego się postępowania (w tym skargę na czynności komornika).

Na koniec należy zauważyć, że uczestnicy postępowania egzekucyjnego mogą być reprezentowani przez pełnomocnika. Jeżeli pełnomocnik działał w postępowaniu rozpoznawczym na podstawie pełnomocnictwa procesowego jest także uprawniony na jego mocy do reprezentowania strony w postępowaniu egzekucyjnym.

Pełnomocnikami strony mogą być: adwokat; radca prawny; osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony; osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia; rodzice; rodzeństwo; zstępni strony (dzieci, wnuki itp.) i osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia.

Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy może być także pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego.

Pełnomocnictwo ogólne w postępowaniu egzekucyjnym nie upoważnia do odbioru całego świadczenia, a jedynie do odbioru kosztów procesu. W celu odbioru całego świadczenia pełnomocnik powinien złożyć pełnomocnictwo, w którym wierzyciel wyraźnie umocował go do odbioru tego świadczenia.
Pracodawca lub organ emerytalno-rentowy dokonujący potrąceń z wynagrodzenia (emerytury/renty) dłużnika alimentacyjnego z pominięciem sądowego postępowania egzekucyjnego nie jest organem egzekucyjnym!

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...