Cesja wierzytelności

Natalia Ciesielczyk
rozwiń więcej
Cesja wierzytelności / Fotolia
Cesja wierzytelności, zwana również przelewem polega na przeniesieniu uprawnień, które przysługiwały wierzycielowi (cedentowi) na nabywcę ( cesjonariusza). Od chwili zawarcia umowa przelewu wiąże strony i przenosi wierzytelności na cesjonariusza.

Przedmiotem przelewu może być każda zbywalna wierzytelność, która  nie przysługiwała osobie trzeciej względem dłużnika przed zawarciem umowy. Ponadto należy nadmienić, iż umowa przelewu  wierzytelności może być umową odpłatną bądź nieodpłatną. W przypadku niespełnienia zobowiązania przez dłużnika wierzyciel może dochodzić spełnienia świadczenia sam lub za pośrednictwem specjalnej firmy, bądź dokonać sprzedaży długu.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Uprawnienia wierzyciela i dłużnika

Zgodnie z kodeksem cywilnym wierzyciel może bez uprzedniej zgody dłużnika przenieść zobowiązanie na nabywcę, chyba że umowa, charakter wierzytelności lub przepis szczególny stanowią inaczej. W wyniku cesji dochodzi do zmiany osoby, uprawnionej do  żądania od dłużnika wykonania zobowiązania. Należy nadmienić, iż wraz z przeniesieniem wierzytelności, na cesjonariusza przechodzą wszystkie prawa z nią związane. Co do zasady umowa przelewu może być zawarta w dowolnej formie, wyjątek stanowi sytuacja „gdy wierzytelność jest stwierdzona pismem przelew powinien być dokonany w takiej samej formie”. Ponadto, zgodnie z kodeksem cywilnym aż do momentu zawiadomienia dłużnika o dokonaniu przelewu, świadczenie spełnione do rąk cedenta wywołuje skutki wobec cesjonariusza, chyba że dłużnik wiedział o cesji. Z chwilą powzięcia informacji o cesji dłużnikowi przysługują przeciwko cesjonariuszowi wszelkie roszczenia, które miał względem zbywcy. Ponadto dłużnik jest uprawniony do potrącenia z wierzytelności która mu przysługuje względem zbywcy, nawet jeśli stała się ona wymagalna dopiero po poinformowaniu dłużnika o cesji. Należy nadmienić, iż nie dotyczy to sytuacji, gdy wierzytelność ta „stała się wymagalna później niż wierzytelność będąca przedmiotem przelewu”.

Zobacz również: Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Cesja wierzytelności hipotecznej

Należy podkreślić, iż wierzytelność zabezpieczoną zastawem rejestrowym bądź hipoteką można przenieś bez jednoczesnego przenoszenia ograniczonego prawa rzeczowego. Natomiast przeniesienia ograniczonych praw rzeczowych można dokonać tylko wraz z cesją zabezpieczonej nimi wierzytelności. W przypadku zawarcia umowy przeniesienia wierzytelności hipotecznej, gdy uprawnieni chcą dokonać wpisu w księdze wieczystej wówczas umowę należy sporządzić w obecności notariusza. Tylko taki dokument, zgodnie z obowiązującym prawem może stanowić podstawę do zmiany wpisu hipoteki ujawnionej księdze wieczystej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...