Egzekucja czynności niezastępowalnych

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
rozwiń więcej
Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd. Wszczęcie tej egzekucji następuje na wniosek wierzyciela złożony do sądu rejonowego, w okręgu, którego czynność ma być wykonana. / inforCMS
Czynność niezastępowalna to taka czynność, której inna osoba za dłużnika wykonać nie może, a której wykonanie zależy wyłącznie od woli dłużnika. Czynność ta jest związana z osoba dłużnika, gdyż tylko on sam może ją wykonać. Czy ją wykona, czy też nie zależy tylko i wyłącznie od jego woli a nie od określonych okoliczności. Dłużnik musi mieć pełną możność fizyczna i prawną do jej wykonania.

Nie można wyliczyć wszystkich czynności niezastępowalnych, gdyż nie istnieje ich zamknięty katalog. Tytułem przykładu można podać, iż czynnością niezastepowalną jest publiczne przeproszenie, podpisanie dokumentu, dopuszczenie do pracy, wydanie świadectwa pracy czy wyjawienie miejsca przechowywania rzeczy.

Wierzyciel złożył do komornika tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji: kwoty 300 zł tytułem zaległego wynagrodzenia i wydania świadectwa pracy. Komornik przystąpił do egzekucji kwoty 300zł. Z uwagi na fakt, iż komornik nie jest właściwym organem do egzekucji wydania świadectwa pracy (egzekucja czynności niezastępowalnych) zgodnie z art. 800 kpc wezwał wierzyciela do złożenia odpisu wniosku celem przekazania go do sądu (jako właściwego organu egzekucyjnego).Po złożeniu odpisu wniosku przez wierzyciela komornik przekazał go do sądu. Dalsza egzekucja prowadzona będzie przez sąd zgodnie z przepisami normującymi egzekucję czynności niezastępowalnych.

Zobacz: Kiedy komornik zobowiązany jest zawiesić postępowanie egzekucyjne?

Sąd

Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd. Wszczęcie tej egzekucji następuje na wniosek wierzyciela złożony do sądu rejonowego, w okręgu, którego czynność ma być wykonana. Wniosek wierzyciela powinien (ale nie musi) zawierać zażądanie wyznaczenia dłużnikowi terminu do wykonania czynności i zagrożenia grzywną.

Jeżeli wykonanie czynności uzależnione jest od dostarczenia określonej gotówki lub materiałów przez wierzyciela to sąd przystąpi do egzekucji, gdy wierzyciel wykaże, że tego dokonał. Dlatego też  w interesie wierzyciela leży zawarcie już we wniosku dowodów, że obowiązku swego dopełnił.

Egzekucja rozpoczyna się od obowiązkowego wysłuchania przez sąd stron postępowania, celem ustalenia czy egzekucja może być wszczęta (m.in. sąd bada czy wierzyciel wykonał ciążący na nim w/w obowiązek). Jeżeli brak jest przeszkód sąd wydaje postanowienie, w którym wyznacza dłużnikowi termin do dokonania czynności i określa wysokość grzywny w przypadku gdyby jednak czynności tej nie dokonał.

Grzywna

Termin do spełnienia czynności powinien być na tyle długi by dłużnik mógł realnie jej dokonać i na tyle krótki by nie skrzywdzić wierzyciela. Ważne jest to, że sąd wydając to pierwsze postanowienie nie ustalił wysokości grzywny na jej maksymalnym poziomie (tj. 1000zł), gdyż wykluczałoby to nakładanie kolejnych grzywien, (które powinny być surowsze od poprzednich).

W przypadku, gdy dłużnik nie dokona czynności wierzyciel zwraca się do sądu o wydanie kolejnego postanowienia: nakładającego na dłużnika wcześniej określoną grzywnę, określającego nowy termin dokonania czynności i określającego nową grzywnę na wypadek nie dokonania tej czynności.

Zobacz: Czy przy najmie okazjonalnym można eksmitować?

Areszt

Jeżeli dłużnik nie zapłaci wymierzonej grzywny sąd może dokonać jej zamiany na areszt. W przypadku, gdy areszt został zastosowany dłużnik w każdej chwili może zgłosić chęć dokonania czynności. W tym wypadku sąd obowiązany jest zwolnić dłużnika i wyznaczyć mu nowy termin do dokonania czynności oraz zawiadomić o tym wierzyciela.

Jeżeli pomimo zwolnienia z aresztu dłużnik nadal nie dokonał czynności sąd na wniosek wierzyciela może zarządzić wykonanie aresztu do końca orzeczonego terminu.

Jeżeli dłużnik ponownie zgłosi chęć dokonania czynności jego zwolnienie nie jest obowiązkowe, ale zależy od uznania sądu (który może nie wyrazić zgody na zwolnienie). Powyższa procedura, tj. wyznaczenie terminu, nakładanie grzywny i stosowanie aresztu może być ponawiana do osiągnięcia skutku (tj. dokonania czynności przez dłużnika) lub do osiągnięcia limitu grzywien (maksymalnie łącznie mogą wynieść 100.000zł) i aresztu (maksymalnie łącznie może trwać 6 miesięcy).

1. W tym trybie egzekucji nie można zmusić dłużnika by wykonał czynność mająca charakter indywidualnej twórczości naukowej, literackiej czy artystycznej wymagającej niezwykłego uzdolnienia (np. namalowania obrazu czy napisania powieści literackiej) gdyż nie można stwierdzić czy dłużnik ma dane uzdolnienie i czy jego stan duchowy pozwala na wykonanie tej czynności.
2. Jeżeli dłużnik dokonał czynności, do jakiej był zobowiązany a wierzyciel mimo to prowadzi egzekucję to dłużnik powinien wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym (powództwem opozycyjnym z art. 840 kpc).
3. Wysokość grzywien wymierzonych dłużnikowi nie może łącznie przekraczać kwoty 100.000zł. Niezapłacone grzywny przez dłużnika egzekwowane są w drodze egzekucji należności pieniężnych. Ogólny czas trwania aresztu nie może przekroczyć sześciu miesięcy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...