Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
rozwiń więcej
Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników/ Fot. Fotolia / Fotolia
Nowe koszty związane z dochodzeniem wierzytelności nakłada na dłużników ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zgodnie z art. 10 to dłużnik musi zapłacić dług powiększony o odsetki i ewentualne koszty postępowania sądowego lub komorniczego oraz koszty działania firmy windykacyjnej.

Firmy windykacyjne ostatnio na szeroką skalę zaczęły wykorzystywać narzędzie, które dała im nowa ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Reklamując swoje usługi wskazują, że za wszystkie ich działania, które podejmą aby wyegzekwować pieniądze od dłużnika na rzecz wierzyciela, na końcu zapłaci dłużnik. Tym samym wierzyciel nie poniesie żadnych kosztów. Dług, który dłużnik musi zapłacić, zostanie natomiast powiększony nie tylko o odsetki i ewentualne koszty postępowania sądowego lub komorniczego. Finalnie dłużnik musi zapłacić również te pieniądze, które należne były firmie windykacyjnej od wierzyciela za jej działania.

Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Koszty działania firmy windykacyjnej

Możliwość taką daje przepis art. 10 ust. 1 oraz 2 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Co do zasady bowiem wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek (czyli od momentu, w którym dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia), przysługuje od dłużnika, z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności, równowartość kwoty 40 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne. Natomiast w przypadku, gdy koszty odzyskiwania należności poniesione z tytułu opóźnień w zapłacie w transakcji handlowej przekroczą kwotę 40 euro wierzycielowi przysługuje zwrot tych kosztów, w tym kosztów postępowania sądowego, pomniejszonych o tę kwotę. Przepis ten jednak nie może być zastosowany w każdej sytuacji.

Windykacja pomiędzy przedsiębiorcami

Przede wszystkim odnosi się do roszczeń, które powstają pomiędzy przedsiębiorcami (oraz innymi podmiotami, do których stosuje się przepisy ustawy- np. osobami wykonującymi wolny zawód, czy też osobami prowadzącymi działalność wytwórczą w rolnictwie). W związku z tym, wierzyciele (w tym firmy windykacyjne) nie mogą dochodzić od dłużników kosztów odzyskiwania należności, w przypadku gdy wierzytelności te przysługują np. od osób fizycznych i nie powstały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Bez znaczenia jest tutaj wysokość egzekwowanego długu.

Przepisy ustawy można stosować ponadto wyłącznie do tych transakcji handlowych, które powstały po wejściu w życie nowej ustawy. Oznacza to, że jeśli umowa, w związku z którą powstały należności dochodzone przez wierzyciela od dłużnika, została zawarta przed 28 kwietnia 2013 r. wierzyciel nie może żądać od dłużnika poniesionych kosztów odzyskiwania należności zgodnie z treścią przepisów tej ustawy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rzeczywiste poniesienie kosztów

Ponadto, jeżeli wierzyciel chce dochodzić od dłużnika kosztów odzyskiwania należności przekraczające kwotę 40 euro, musi wykazać, że koszty te rzeczywiście poniósł. W przypadku ewentualnego sporu, powinien przedstawić nie tylko dowód, że został przez firmę windykacyjną obciążony tymi kosztami - np. prezentując fakturę VAT za usługi windykacyjne dotyczące odzyskania należności od danego dłużnika. Powinien również wykazać, że koszty te rzeczywiście poniósł - przykładowo dostarczając dokument potwierdzający, że należność wynikająca z tej faktury została przez niego uregulowana.

Podsumowując, narzędzie, które jest znacznym udogodnieniem dla wierzycieli, którzy chcą dochodzić swoich należności od dłużników, doznaje pewnych ograniczeń. Warto o nich pamiętać w sytuacji, gdy dłużnik otrzyma notę obciążeniową, wskazującą, że jest zobowiązany zapłacić za usługi, które firma windykacyjna świadczy na rzecz wierzyciela.

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga przedawnione.pl

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...