Zmiany dla przedsiębiorców w 2017 r.

Zmiany dla przedsiębiorców w 2017 r./ Fot. Fotolia
Ułatwienia dla przedsiębiorców w pakiecie 100 zmian dla firm obejmują m.in. istotne zmiany w prawie pracy, ochronę przed zmianami interpretacji prawa oraz bardziej korzystne zasady rozliczeń podatkowych. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2017 r.

Projekt, który ma usunąć bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w ramach pakietu 100 zmian dla biznesu został przyjęty przez komitet stały RM, a w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinien trafić pod obrady rządu - poinformował PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Według Haładyja, spośród ponad 30 zmian zawartych w tym projekcie, szczególnie doniosłych z punktu widzenia przedsiębiorców jest dwanaście.

Interpretacje

Po pierwsze chodzi o wprowadzenie tzw. "klauzuli pewności prawa", czyli rozciągnięcie ochrony wynikającej z dominującej praktyki interpretacyjnej w zakresie indywidualnych interpretacji prawa na ogół przedsiębiorców (także tych, którzy nie wystąpili o wydanie interpretacji indywidualnej) i ochrona przed odpowiedzialnością za zdarzenia przeszłe, jeśli organ administracji zmieni dominującą praktykę interpretacyjną.

Polecamy produkt: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik

Objaśnienia podatkowe

Ponadto, nowa ustawa wprowadzi instytucję "objaśnień podatkowych", czyli wydawanych przez MF ogólnych wyjaśnień przepisów w zakresie podatków, napisanych zrozumiałym językiem - zastosowanie się przez podatnika do objaśnień podatkowych będzie dawało podatnikowi taką ochronę, jak zastosowanie się do interpretacji indywidualnej.

Wśród kluczowych ułatwień Haładyj wymienił także zmiany w przepisach dot. kontroli przedsiębiorców: po wejściu w życie nowych przepisów kontrole mają być przeprowadzane w tych przedsiębiorstwach, gdzie ryzyko naruszenia prawa jest największe; zakazane będą także ponowne kontrole, a na wniosek przedsiębiorcy poszczególne instytucje będą przeprowadzać wspólne kontrole.

ZFŚS

Wiceminister rozwoju podkreślił także, iż na zmianach skorzystają szczególnie mali przedsiębiorcy: projekt przewiduje bowiem złagodzenie przepisów prawa pracy wobec najmniejszych pracodawców i podniesienie z 20 do 50 pracowników progów, od których będzie istniał obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz obowiązek ustalania regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, a mniej niż 50, byłby zobowiązany do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i ustalania regulaminów pracy i wynagradzania tylko, jeśli zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa.

Limit przychodów

Projekt przewiduje ponadto zwiększenie dostępności uproszczonej formy księgowości poprzez podniesienie limitu przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, do którego podatnicy PIT mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Według Haładyja roczne oszczędności przedsiębiorców z tego tytułu mogą sięgnąć nawet 190 mln zł.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Kolejna szczególnie korzystna dla firm zmiana związana jest - jak wskazał przedstawiciel MR - ze zwiększeniem dostępności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chodzi o podniesienie limitu przychodów uprawniającego do korzystania z opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze 150 tys. euro do 250 tys. euro.

Zmiany w prawie budowlanym

Przedsiębiorcom mają służyć także przewidywane uproszczenia w prawie budowlanym: zwolnienie niektórych robót budowlanych z obowiązku zgłoszenia (w tym parterowych budynków gospodarczych do powierzchni zabudowy 35 m2, zjazdów z dróg powiatowych i gminnych, przepustów o średnicy do 100 cm, instalacji klimatyzacyjnych, przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych), zwolnienie niektórych robót budowlanych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę (w tym wiat do powierzchni zabudowy 35 m2, zjazdów z dróg krajowych, przebudowy budynków, których budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę), skrócenie z 30 do 21 dni terminu rozpatrywania zgłoszeń budowlanych, zawiadamianie z urzędu o braku podstaw do sprzeciwu budowlanego przed terminem, po upływie którego następuje „milcząca zgoda” oraz uznanie za "nieistotne odstępstwo od projektu budowlanego" zmiany wymiarów nieliniowego obiektu budowlanego nieprzekraczającej 2 proc.

Uproszczenia przewidziane są także w obszarze prawa ochrony środowiska: według projektu najmniejsze firmy będą zwolnione z obowiązku składania sprawozdań. Jak przypomina Haładyj, obecnie każdy przedsiębiorca "korzystający ze środowiska" - np. wykorzystujący samochód w swojej działalności gospodarczej, jest obowiązany corocznie składać marszałkowi województwa stosowne sprawozdania, czego, zdaniem wiceministra, przedsiębiorcy często nie są świadomi.

Składki ZUS

Ponadto przewiduje się także liberalizację zasad sankcyjnego podwyższania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS, unormowanie tzw. prokury mieszanej (możliwość ustanowienia reprezentacji prokurenta działającego łącznie z członkiem zarządu), zrównanie soboty i niedzieli przy obliczaniu terminów w prawie i postępowaniu cywilnym oraz wprowadzenie zasady sumowania terminów i w konsekwencji nieobciążania odsetkami za zwłokę w przypadku błędów organów podatkowych (w razie uchylenia decyzji podatkowej lub stwierdzenia nieważności decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia).

Jak poinformował PAP Mariusz Haładyj, komitet stały przyjął także projekt dotyczący zmian w Głównym Urzędzie Miar (GUM). Jego celem jest zmiana profilu GUM tak, by w większym stopniu stał się on placówką badawczą, która będzie współpracowała z przedsiębiorcami i przemysłem.

Zobacz serwis: Kadry

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...