Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki. /Fot. Fotolia
Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Przedstawiamy zestawienie zapowiedzi z dziedziny gospodarki, jakie padły w środowym expose premier Ewy Kopacz.

PODATKI I GOSPODARKA

Założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej - minister finansów Mateusz Szczurek ma je przedstawić na początku 2015 roku.

System e-podatki - w roku 2015. System zakłada, że każdy będzie miał łatwy i bezpieczny dostęp do swojego konta podatnika. Zmiany w administracji podatkowej. Podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie. W centrum obsługi pracownik Urzędu Skarbowego obsłuży obywateli nie tylko w sprawach dotyczących podatków, ale także z zakresu działania innych instytucji np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Służby Celnej, samorządu terytorialnego. Przez pierwsze 18 miesięcy prowadzenia działalności mikroprzedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc asystenta podatnika. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się wyłącznie na obsłudze największych podmiotów, budujących potencjał gospodarczy państwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwiększenie przepustowość infolinii podatkowej i budowa internetowej bazy wiedzy administracji podatkowej.

Założenia nowego prawa działalności gospodarczej - ma je przygotować minister gospodarki Janusz Piechociński.

PRAWO BUDOWLANE

Na początku 2015 r. do parlamentu ma trafić kodeks budowlany. Do tego premier zobowiązała minister infrastruktury i rozwoju. Kodeks ma m.in. uprościć procedury związane z budową domów jednorodzinnych.

PRZEDSIĘBIORCY

Bank Gospodarstwa Krajowego ma zwiększyć do 25 mld zł środki na zasilenie polskiej przedsiębiorczości.

Program pomocy de minimis zostanie rozszerzony o wsparcie dla przedsiębiorców na rzecz eksportu ich produkcji. Funkcjonowanie programu zostanie wydłużone do 2016 roku.

Specyfika zamówień dodatkowych na roboty budowlane

POMOC DLA ROLNIKÓW W ZWIĄZKU Z ROSYJSKIM EMBARGIEM

Dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat Polski nie zadawalają Polski. Jak zapowiedziała premier, oczekujemy, że unijny komisarz ds. rolnictwa wyjdzie na przeciw polskim oczekiwaniom.

Rząd przygotowuje specjalną antykryzysową ustawę, dzięki której firmy, które straciły na embargu, będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń lub do szkoleń pracowników, bądź otrzymają refundację składek na ZUS. W ramach tej pomocy będzie możliwość skorzystania do kwoty 500 mln złotych z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Do końca roku powołany zostanie fundusz stabilizacji dochodów rolniczych. Utworzą go odpisy w wysokości 0,2 proc. od wartości sprzedanych produktów.

Czy kredyt to dobre rozwiązanie dla rolników?

GÓRNICTWO

W parlamencie są już projekty ustaw zakładających koncesjonowanie sprzedaży, określenie wymogów jakościowych węgla. Zmiana w prawie zamówień publicznych preferująca produkty pochodzenia wspólnotowego. Wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii węglowych.

TRANSPORT

W 2014 roku oddanie do użytku ponad 160 km dróg ekspresowych; podpisanie umowy na budowę kolejnych 300 km.

W najbliższych tygodniach gotowa droga S8 z Wrocławia do Sieradza.

Do końca 2015 roku oddanych zostanie 250 km dróg ekspresowych i podpisane zostaną umowy na kolejne 0,5 tys. km.

W latach 2014-2020 ma powstać w Polsce 1770 km autostrad oraz dróg ekspresowych i 35 obwodnic za blisko 93 mld złotych. Oddanie do użytku pełnej sieci autostrad A1, A2 i A4 i dróg ekspresowych (S3, S5, S6, S7, S8 i S17, cała obwodnica Warszawy)

Na święta Bożego Narodzenia czas przejazdu pociągiem z Gdańska do Warszawy ma wynieść poniżej 6 godz., zaś z Wrocławia do Warszawy w ok. 3 godz. 40 min., z Katowic i Krakowa do Warszawy w ok. 2 godz. i 30 min.

W 2015 roku na tory wyjadą całkowicie nowe składy pociągów o wartości 6 mld złotych. Na koniec kadencji ok. 70 proc. taboru PKP i Intercity będzie nowe lub zmodernizowane.

Zwiększanie przepustowości polskich portów, jak i poprawa infrastruktury dostępowej od strony lądu. Na te cele rząd wyda w roku 2015 ponad 1 mld złotych, a do końca 2020 ponad 11 mld złotych.

13,5 mld złotych do 2020 roku będzie przeznaczone na nowy tabor i linie tramwajowe dla polskich miast i polskich producentów taboru.

Zwrot kosztów noclegu kierowcy w transporcie międzynarodowym

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...