TSUE: jest wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich

Wyrok TSUE powiela prokonsumencką linię orzeczniczą Trybunału / fot. Shutterstock
TSUE uznał, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Co oznacza wyrok TSUE?

Wyrok TSUE wskazuje na możliwość stwierdzenia nieważności umów kredytowych w CHF od początku ich trwania, co daje podstawy do orzeczenia przez Sąd Najwyższy, że roszczenia banków wobec klientów przedawniły się - ocenia radca prawny Barbara Garlacz, która reprezentowała klientów w sprawie, w której wyrok wydał TSUE.

- Moim zdaniem ten wyrok eliminuje możliwość uznania, że nieważność jest od konstytutywnego wyroku, eliminuje możliwość uznania, że nieważność jest od momentu kiedy konsument powoła się na nieważność lub zrzeknie się tej nieważności. Pozostaje nam na placu boju sankcja nieważności działająca od początku trwania tej umowy" - podkreśla Garlacz.

Według Garlacz z pośrednich wypowiedzi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że sąd nie może na podstawie żądania konsumenta, który chce stwierdzić nieważność umowy kredytowej, wydać wyroku stwierdzającego taką nieważność.

- To eliminowałoby uznanie, że ta nieważność rozpoczyna się od wyroku konstytutywnego - powiedziała Garlacz.

Sankcja nieważności

Prawniczka uważa ponadto, że Trybunał w wielu miejscach, odpowiadając na pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku nr 4 i 5, wskazuje na to, że konsument może zrzec się systemu przysługującej mu ochrony.

- A jeżeli ten system ochrony polega na tym, że umowa jest nieważna, to konsument idąc do sądu i będąc poinformowanym przez sąd o możliwych roszczeniach restytucyjnych, może zdecydować, czy pozostaje w tym systemie, czy chce być chroniony przez dyrektywę, czy też zrzeka się tego systemu, tej nieważności. To zaś w połączeniu z tym, co napisał Trybunał odpowiadając na pytanie nr 1, że umowa bez postanowień nieuczciwych wiąże nadal (...) sugerowałoby, że sankcja nieważności umowy działa od początku - powiedziała Garlacz.

- To jest bardzo ważne w kontekście uchwały, która ma zapaść 7 maja, gdy Sąd Najwyższy ma zdecydować o tym, od którego momentu przedawniają się roszczenia banku. Jeżeli przyjmiemy, że umowa jest nieważna, a konsument przychodząc do sądu, będąc poinformowanym o skutkach nieważności przez sąd, potwierdzi, że chce tej nieważności albo zrzeka się tej nieważności, to jeżeli przyjmiemy, że ta umowa była nieważna od początku, to roszczenia banku przedawniają się z upływem 3 lat od udostępnienia kapitału, czy transzy kredytu  - dodała.

Prokonsumencka linia orzecznictwa

Garlacz oceniła, że wyrok TSUE powiela prokonsumencką linię orzeczniczą Trybunału, ale pewne kwestie będzie musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy interpretując ten wyrok, będąc przy tym związany dotychczasowym rzecznictwem Trybunału.

Dodała, że orzeczenie TSUE nie jest w 100 proc. po myśli banków.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który wydał w czwartek wyrok dotyczący kredytów we frankach szwajcarskich, uznał, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w takiej umowie podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

TSUE wydał wyrok w sprawie C-19/20 dotyczący 5 pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Garlacz reprezentuje powodów w tej sprawie.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...