Jest projekt specustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców

Jest projekt specustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców / Fotolia
Senat przygotował projekt specustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców. Na jej podstawie dojdzie do zawarcia ugody między państwem, a przedsiębiorcami, którzy otrzymają 70 proc. szkód majątkowych w szybkiej procedurze.

Co zawiera specustawa odszkodowawcza?

Jak poinformował Senator Krzysztof Kwiatkowski (niez.) w Senacie został projekt specustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców. Kwiatkowski podkreślił, że projekt ma być rozwiązaniem, by "do tak kompromitujących sytuacji, jak setki tysięcy procesów o odszkodowania nie doszło".

"Jest to projekt specustawy odszkodowawczej przygotowanej w Komisji Ustawodawczej Senatu. Na podstawie tej ustawy dojdzie do zawarcia pewnej swoistej ugody między państwem polskim, a polskimi przedsiębiorcami. Otrzymają oni nie 100 proc., a 70 proc. szkód majątkowych, ale w szybkiej procedurze" - wyjaśnił senator.

Ustawa jako ugoda?

Obecni na konferencji byli też przedstawiciele polskich przedsiębiorców i branż. Prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski ocenił, "że ustawa odszkodowawcza może być swego rodzaju ugodą, bo do pozwów niezależnie i tak może dojść". "A pozwy mogą zakończyć się, a raczej w pewności zakończą się po prostu ubytkami w skarbie państwa" - zaznaczył Napiórkowski.

Prezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel Olga Krzemińska-Zasadzka podkreśliła, że branże, które reprezentuje zamknięte są już od prawie 12 miesięcy. "Wnosimy o odblokowanie naszych branż i możliwość wrócenia do pracy. Uważamy za wielką niesprawiedliwość społeczną, gdy z jednej strony możemy chodzić do centrów handlowych, a z drugiej strony nie możemy wykonywać małych eventów dla ludzi, którzy wykonują swoją pracę" - mówiła Krzemińska-Zasadzka.

Dramatyczna sytuacja hotelarzy

Sekretarz Generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński ocenił, że czwartkowa decyzja rządu dotycząca przedłużenia obostrzeń, jest "kompletnie niezrozumiała". "Nie rozumiemy, dlaczego w pewnym reżimie, o którym wielokrotnie mówiliśmy i który sprawdził się w okresie wakacji hotele nie zostały otwarte" - powiedział.

Według Mączyńskiego, branża hotelarska jest w "dramatycznej sytuacji". "Ta ustawa, o której tutaj mówimy jest takim światełkiem w tunelu. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie uchwalona i pozwoli chociaż trochę naszej branży odetchnąć" - podkreślił.

Mikołaj Ziółkowski ze Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych powiedział, że reprezentuje usługi, które są podstawą nowoczesnego państwa. "Nie uzupełniają przemysłu, są równoważne, tak samo ważne, a w wielu państwach nawet ważniejsze i dużo większe" - podkreślił Ziółkowski.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...