Polityka Nowej Szansy – ponad 600 mln zł na wsparcie firm

Kancelaria Filipiak Babicz Legal – przedsiębiorcy mogą wnioskować o pomoc publiczną
Przedsiębiorcy mogą wnioskować o pomoc publiczną. Tylko w tym roku ARP przeznaczy dodatkowo ponad 600 mln złotych na pomoc publiczną w celu ratowania oraz restrukturyzacji firm.

Co to jest Polityka Nowej Szansy?

Polityka Nowej Szansy to wsparcie będące uzupełnieniem dofinansowania przedsiębiorców wprowadzanego w ramach Tarcz Antykryzysowych. Program zakłada udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcom w celu ich ratowania lub restrukturyzacji. Budżet to maksymalnie 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat – co w sumie daje maks. 1,2 miliarda złotych – a także środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w latach 2020-2021.

Pomoc na restrukturyzację nie jest ograniczona do podmiotów znajdujących się w sądowym postępowaniu restrukturyzacyjnym, a otrzymanie pomocy publicznej z ARP nie nałoży następnie na przedsiębiorcę obowiązku złożenia wniosku o wszczęcie sądowego postępowania restrukturyzacyjnego.

Wyjątkowość tego programu polega na tym, że środki mogą być udzielone na rzecz podmiotów w kryzysie, które nie są w stanie pozyskać finansowania w systemie bankowym. Mogą to być nawet podmioty niewypłacalne, czy przedsiębiorcy już znajdujący się w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Biorąc pod uwagę wysokość środków do rozdysponowania jeszcze w 2020 oraz czas pozostały do zakończenia roku, wsparcie doradców restrukturyzacyjnych oraz doradców ekonomicznych jest niezbędne do przygotowania skutecznego wniosku. Procedura ewentualnych uzupełnień może znacznie odsunąć w czasie moment otrzymania środków” – komentuje dr Patryk Filipiak, wspólnik w kancelarii Filipiak Babicz Legal.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Jakie są formy wsparcia?

Różne formy wsparcia przewidziane są dla przedsiębiorców w różnej sytuacji ekonomicznej – od krótkoterminowego wsparcia finansowego na czas potrzebny do opracowania planu ratunkowego, po dalej idące środki – dla przedsiębiorców będących na późniejszym etapie restrukturyzacji.

Udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. wsparcie finansowe – połączone z przygotowaniem planu restrukturyzacji wspólnie z profesjonalnymi doradcami restrukturyzacyjnymi oraz finansowymi – może stanowić dla wielu firm szansę na przejście przez trudny okres pandemii.

Kto może liczyć na pomoc?

Warunki w odniesieniu do działalności przedsiębiorcy

  • Przedsiębiorca powinien prowadzić działalność gospodarczą w swoim sektorze od co najmniej trzech lat
  • Jeżeli przedsiębiorca działa w grupie kapitałowej, powinien wykazać, że jego trudna sytuacja ekonomiczna nie wynika z podziału kosztów wewnątrz grupy i jest na tyle poważna, że nie może zostać rozwiązana poprzez wsparcie przez inne podmioty z grupy
  • Z możliwości ubiegania się o wsparcie wykluczony jest przedsiębiorca, na którym występuje lub może występować długookresowa strukturalna nadprodukcja albo w sektorach hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla

Warunki w odniesieniu do wyników finansowych przedsiębiorcy

  • Pomoc dostępna jest dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej
  • Pomoc może zostać udzielona przedsiębiorcom, którzy są niewypłacalni w rozumieniu prawa upadłościowego
  • Wymagania dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorcy starającego się o wsparcie są zróżnicowane w zależności od tego, czy przedsiębiorca posiada status mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy (MSP). Duże przedsiębiorstwa również będą mogły skorzystać z tej formy pomocy po uzyskaniu notyfikacji Komisji Europejskiej.
  • Wyjątkowo pomoc na ratowanie oraz tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne może być przyznana przedsiębiorcom, którzy nie znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, ale którzy z powodu zaistnienia wyjątkowych i nieprzewidzianych okoliczności, mają pilne potrzeby związane z płynnością. Z tego wyjątku skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy nie spełniają kryteriów dotyczących wyników finansowych. Za przykład wyjątkowych i nieprzewidzianych okoliczności skutkujących powstaniem potrzeb w zakresie płynności można uznać gospodarcze skutki pandemii COVID-19.

3 formy pomocy w ramach Polityki Nowej Szansy

Pomoc na ratowanie

  • Ma formę pożyczki oprocentowanej w wysokości nie mniejszej niż stopa bazowa określona przez Komisję Europejską w dniu udzielenia pożyczki powiększona o 4%
  • Pożyczka udzielana jest na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy
  • Pożyczka udzielana jest na okres niezbędny do opracowania planu restrukturyzacji lub likwidacji działalności gospodarczej
  • Celem jest przygotowanie procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa

Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne

  • Ma formę pożyczki oprocentowanej w wysokości nie mniejszej niż stopa bazowa określona przez Komisję Europejską w dniu udzielenia pożyczki powiększona o 4%
  • Udzielane jest na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy
  • Celem wsparcia jest umożliwienie odbiorcy prowadzenia działalności gospodarczej przez czas niezbędny do wdrożenia działań restrukturyzacyjnych
  • Udzielane jest tylko mikro, małemu lub średniemu przedsiębiorcy

Pomoc na restrukturyzację

  • Udzielana w celu realizacji planu restrukturyzacji, który umożliwi przywrócenie przedsiębiorstwu długookresowej zdolności do konkurowania na rynku
  • Pomoc powinna przyczynić się do osiągnięcia wskazanych w ustawie celów społecznych
  • Może przyjmować różne formy wsparcia:
    • Pożyczki
    • objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym
    • objęcia obligacji
    • zmiany terminów spłaty pożyczki wobec podmiotu udzielającego pomocy na restrukturyzację
    • konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie, na udziały lub akcje przedsiębiorcy
  • Przedsiębiorca musi dysponować określonym wkładem własnym na realizację planu restrukturyzacji – w wysokości 50% kosztów w przypadku dużego przedsiębiorcy, w przypadku średniego przedsiębiorcy - 40%, natomiast dla mikro lub małego przedsiębiorcy – 25%.

Pomoc dostępna jest jedynie dla tych przedsiębiorców, u których wynagrodzenie członków organów zarządczych i nadzorczych, a także osób na stanowiskach kierowniczych, nie przekracza czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Udzielenie pomocy może zostać uzależnione od udzielenia przez przedsiębiorcę zabezpieczenia jej spłaty.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...