Urząd Rzecznika MŚP niedługo zacznie działać

Urząd Rzecznika MŚP niedługo zacznie działać
Adam Abramowicz, Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw poinformował Polską Agencję Prasową, że jego urząd zacznie działać niebawem ("- Jesteśmy już na mecie uruchomienia siedziby w Warszawie"). Wkrótce mają też zostać otwarte oddziały w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku.

"Ja działam, a urząd zacznie działać niebawem, już jesteśmy na mecie" - zaznaczył Abramowicz. Dodał, że w tym tygodniu będą zatrudniani pierwsi pracownicy.

Jak wyjaśnił, siedziba rzecznika MŚP będzie w Warszawie. "Będą też oddziały w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku" - wyliczył. Zaznaczył, że na ukończeniu jest organizacja oddziału w Krakowie. "Tam będzie też wstępna analiza wniosków. Mamy tylko 75 pracowników, patrząc na liczbę firm MSP, których w Polsce jest ok. 2 mln" - powiedział.

Dodał, że pracownikami urzędu będą w większości prawnicy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Abramowicz spodziewa się, że wniosków od przedsiębiorców o interwencje będzie "bardzo dużo". Dodał, że już napływają. "Wszystkich pokrzywdzonych przedsiębiorców nie uda nam się obronić, ale w przypadku najbardziej drastycznych przypadków na pewno będę interweniował" - podkreślił. Zaznaczył, że mając uprawnienia prokuratora może "wejść do danego postępowania i sprawdzać, przedstawiać dowody". "Na pewno będziemy to robić" - zadeklarował.

Rzecznik MŚP podkreślił, że choć urząd jeszcze nie działa, "nie siedział z założonymi rękoma". "Miałem kilkanaście spotkań z przedsiębiorcami, którzy już chcą rzecznikowi przekazywać najważniejsze swoje sprawy" - powiedział.

Jak wskazał, występował np. do prezes ZUS i czeka na odpowiedź w sprawie wyjaśnień prawnych dot. ulgi na start. "Chodzi o to, żeby to wyjaśnienie prawne było bardzo konkretne - jasne dla wszystkich. Bo o tym mówi Konstytucja Biznesu, żeby przedsiębiorca, który się zastosuje do tego objaśnienia prawnego, był całkowicie bezpieczny, żeby wiedział, jak postępować" - powiedział. Zdaniem Abramowicza w ciągu kilku dni "to objaśnienie prawne otrzymamy z ZUS".

Jak podkreślił, duży nacisk kładzie na konsultacje z przedsiębiorcami. "Jestem rzecznikiem przedsiębiorców, a nie rzecznikiem samym dla siebie" - powiedział.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) to, jak podkreśla Ministerstwo Przedsiębiorczości i Rozwoju, "gwarant wdrożenia zasad Konstytucji Biznesu". Ma stać na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, a także czuwać nad "poszanowaniem zasady wolności działalności gospodarczej, bezstronności i równego traktowania oraz zasady uczciwej konkurencji". Do jego zadań należy m.in. opiniowanie aktów prawnych ważnych dla przedsiębiorców, a także podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach. Został powołany w przez premiera pod koniec czerwca. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...