Nowa strategia pomocy dla bezrobotnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić reformę rynku pracy poprzez aktywizację zawodów w sektorze usługowym. Proponowane zmiany dotyczyć będą m.in. profilowania bezrobotnych i udzielania im pomocy w zależności od panującej sytuacji na rynku pracy oraz samego bezrobotnego.

Konfederacja Lewiatan popiera inicjatywę ministerstwa pracy dotyczącą reformy rynku pracy. Zmiany w zakresie aktywizacji zawodowej od lat są wyczekiwane zarówno przez bezrobotnych, jak i podmioty prywatne dotąd nie dopuszczane przez powiatowe urzędy pracy na ten rynek usług. Niektóre propozycje resortu wymagają jednak istotnych zmian.


Możliwość kontraktowania części usług aktywizacyjnych jest jednym z filarów przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


- Pomysł jest dobry, ponieważ dopasowuje system funkcjonowania do standardów europejskich, niestety wybór narzędzia decydującego o profilu bezrobotnego jakim jest elektroniczny formularz, pozostaje chybiony, ponieważ może prowadzić do błędnej klasyfikacji, a co za tym idzie błędnej pomocy dla bezrobotnego i pozostawaniu przez niego kolejne miesiące bez pracy - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Lewiatan pozytywnie ocenia pomysł zobowiązania jednostek sektora publicznego do ogłaszania informacji o wolnych miejscach pracy do powiatowych urzędów pracy oraz wprowadzenie możliwości uzyskania pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Pożyczka powinna na stałe zastąpić dotychczasowe dofinansowanie, co pozytywnie wpłynęłoby na rozwój przedsiębiorczości, ograniczając liczbę mikrofirm likwidujących działalność zaraz po upływie terminu, w którym byłyby zobowiązane do zwrotu kwoty dofinansowania.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM !!!


Propozycje zmian w działalności urzędów pracy


Jednak część propozycji resortu pracy wymaga istotnych zmian, ponieważ nie wychodzi naprzeciw aktualnym zapotrzebowania rynku pracy, a jedynie na kolejne lata konstytuuje rozwiązania, które od lat nie przynoszą rezultatów. Wśród nich jest m.in. konieczność wzięcia udziału przez bezrobotnych w Programie Aktywizacja i Integracja. Udział w programie najczęściej opiera się na pracach społecznie użytecznych lub robotach publicznych, których wykonywanie raczej aktywizuje społecznie niż przybliża bezrobotnych do znalezienia zatrudnienia. Ponadto, czas trwania programu wynosi od 2 do 6 miesięcy, podczas których niepracujący od lat bezrobotny nadal nie otrzymuje pomocy, ponieważ dopiero po ukończeniu programu trafi do specjalistów z prywatnej firmy zajmującej się aktywizacją zawodową.
Stanie się tak jednak tylko wtedy kiedy powiatowy urząd pracy zleci część usług aktywizacyjnych podmiotowi zewnętrznemu, do czego nie zobowiązuje go ustawa, mimo że od lat sam nie potrafił znaleźć zatrudnienia dla bezrobotnych. Kontraktacja usług, mimo że wprowadzona do ustawy, dotyczy bardzo ograniczonego zakres podmiotowego - tzn. tylko bezrobotnych wskazujących na duże oddalenie od rynku pracy i znaczny brak gotowości do podjęcia pracy, a ponadto jest oparta na zasadzie dobrowolności co nie wróży jej szerokiego zastosowania. Szczególnie biorąc pod uwagę, że początkowo minister pracy chce ograniczyć możliwość jej zastosowania tylko do powiatowych urzędów pracy, które nie spełniły warunków i nie otrzymały dodatkowych środków z Funduszu Pracy w celu lepszego uzyskania efektywności.


Takie przepisy niweczą powszechne zastosowanie kontraktacji i prowadzą do punktu wyjścia. Bowiem mimo przygotowania przez resort rewolucyjnych i nowoczesnych rozwiązań, ich stosowanie będzie incydentalne i nie zmieni w sposób odczuwalny sytuacji na rynku pracy.


Zobacz również:
Odmowa ponownego zatrudnienia

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...