Odstąpienie inwestora od umowy o roboty budowlane

Monika Pązik
rozwiń więcej
Odstąpienie inwestora od umowy o roboty budowlane. / Fot. Fotolia / Fotolia
Inwestor może odstąpić od umowy o roboty budowlane w przypadku opóźnienia w rozpoczęciu lub zakończeniu prac przez wykonawcę. Powodem może być również wadliwe wykonanie przez niego inwestycji. W jaki sposób odstąpić od umowy?

Umowa o roboty budowlane została uregulowana została w przepisach kodeksu cywilnego. Strony umowy, czyli inwestor oraz wykonawca na zasadzie swobody umów mogą dowolnie ustanowić stosunek umowny. Szczególne znaczenie będzie miał zapis dotyczący odstąpienia od umowy. Często zdarza się bowiem, że podczas procesu budowlanego dochodzi do konfliktów między inwestorem a wykonawcą. Najczęściej dotyczą braku płatności ze strony inwestora bądź niewykonania czy opóźnienia prac ze strony wykonawcy. Takie działania zagrażają zakończeniu całej inwestycji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Opóźnienie w rozpoczęciu lub zakończeniu inwestycji

Inwestor ma prawo odstąpić od umowy o roboty budowlane na podstawie przepisów ogólnych kodeksu cywilnego oraz postanowień umownych. Na podstawie art. 635 k.c., jeżeli wykonawca opóźnia się w rozpoczęciu bądź zakończeniu wykonania inwestycji i nie jest prawdopodobne ukończenie inwestycji przed planowanym terminem – inwestor ma prawo odstąpić od umowy. W takiej sytuacji inwestor może od zawartej umowy odstąpić bez wyznaczania dodatkowego terminu pod warunkiem, że dokona odpowiedniej oceny czy opóźnienie jest na tyle duże, że będzie miało wpływ na ukończenie inwestycji (wyr. SA w Białymstoku, I ACa 569/13). Forma odstąpienia od umowy uzależniona jest o tego, w jakiej formie została sporządzona sama umowa. Jeżeli zatem umowa została zawarta w formie pisemnej – odstąpienie od niej również musi być w formie pisemnej. Odstąpienia nie należy jednak mylić z wypowiedzeniem umowy, bowiem wypowiedzenie odnosi się do długoterminowych stosunków umownych, a nie dotyczących wykonania określonej w umowie inwestycji.

Odstąpienie od umowy o roboty budowlane - brak klauzuli odstąpienia

Wadliwe wykonanie inwestycji

Inwestor ma również prawo odstąpić od umowy w przypadku, gdy wykonawca wykonuje prace budowlane w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową. Na mocy art. 636 § 1 k.c. inwestor może wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania umowy bądź wyznaczyć mu dodatkowy termin do zakończenia inwestycji. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu, inwestor może odstąpić od umowy bądź powierzyć dalsze wykonanie umowy osobie trzeciej na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy. Ważne jest jednak, aby inwestor zaznaczył wyraźnie w umowie z wykonawcą robót budowlanych powierzenie ich wykonania osobie trzeciej (podwykonawcy). W przeciwnym razie wykonanie robót będzie sprzeczne z umową (wyr. SA w Katowicach, I ACa 553/13). Gdyby wady w wykonaniu inwestycji nie były aż tak istotne, inwestor może zażądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku.

Postanowienia umowne

Oprócz wskazanych ogólnych podstaw do odstąpienia od umowy, strony mogą zastrzec w samej treści kontraktu inne powody, które będą skutkować nieprzedłużeniem umowy z wykonawcą. Mogą to być przykładowo wielokrotne naruszenia przepisów bhp, czy środowiska podczas wykonywania prac. Ważne jest jednak, aby strony zastrzegły w kontrakcie termin do odstąpienia od umowy. Dopiero wówczas odstąpienie od umowy będzie skuteczne. Zgodnie z art. 395 § 2 k.c., w przypadku braku zastrzeżenia terminu, odstąpienie od umowy uważa się za nieważne.

Prawo odstąpienia inwestora od umowy o roboty budowlane

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...