Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej

Marta Mizerska
rozwiń więcej
Weksel/ Fot. Fotolia
Weksel jest to jedna z najefektywniejszych form zabezpieczenia wierzytelności i ochrony przed nieuczciwymi transakcjami. Wykorzystanie weksla w działalności pozwala na szybkie i relatywnie niedrogie zaspokojenie roszczenia przez wydanie nakazu zapłaty.

Cechy i funkcje weksla

Weksel jest to dokument, który posiada określone cechy, takie jak abstrakcyjność, czyli oderwanie od istnienia jego podstawy zobowiązaniowej, bezwarunkowość  czy pieniężny charakter. Ma on także bardzo sformalizowaną formę, określona przez ustawę z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe.

W obrocie gospodarczym może pełnić szereg funkcji. Przede wszystkim stanowi zabezpieczenie różnych operacji gospodarczych, powoduje wydłużenie terminu płatności, prowadzi do przeniesienia związanych z nim praw, a także sprawuje tzw. funkcję refinansową, która oznacza, że samą kwotę weksla pomniejszoną o odsetki dyskontowe można uzyskać przed terminem jego płatności.

Weksel jako zabezpieczenie kontraktu

Sprawdź: Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podział dokumentów

Prawo wekslowe w treści ustawy wymienia weksel trasowany i własny(suchy, prosty). W tym pierwszym przypadku istotą jest polecenie osobie trzeciej przez dłużnika (trasatowi) zapłaty w oznaczonym terminie sumy pieniężnej na rzecz remitenta (wierzyciela). Remitent może do dnia płatności udać się do trasata i zażądać zaakceptowania weksla, jeśli ten odmówi wierzyciel może dochodzić zapłaty od wystawcy.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Weksel własny natomiast, to dokument, w którym jako dłużnik oznaczony jest sam wystawca, tym samym zobowiązując się wobec posiadacza do dokonania zapłaty. Służy on przede wszystkim jako zabezpieczenie udzielonego kredytu przy sprzedaży na raty, kredycie bankowym, umowie leasingu. Weksel własny staje się skuteczny dopiero po zawarciu w nim wszystkich, wymienionych w przepisie art. 101 ustawy Prawo wekslowe,  elementów:

  • nazwę „weksel”, w samym tekście dokumentu, w języku w jakim go wystawiono;
  • przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
  • oznaczenie terminu płatności;
  • oznaczenie miejsca płatności;
  • nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
  • oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla;
  • podpis wystawcy weksla.

Przy wystawianiu weksla własnego in blanco trzeba pamiętać o prawidłowym wystawieniu daty i określeniu jej jako daty jego uzupełnienia, przy czym powinna być to data, w której dłużnik podpisał weksel niezupełny z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania i wydał go dłużnikowi. Istotnym błędem powodującym nieważność dokumentu będzie weksel in blanco uzupełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem.

Jak wykazać w księgach weksel własny i weksel in blanco

Postępowanie nakazowe

Dzięki zabezpieczeniu spłaty zobowiązania wekslem można skorzystać z dochodzenia roszczeń w postępowaniu nakazowym. Jest to o tyle korzystne, że nie trzeba wykazywać źródła roszczenia i jego wysokości. Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla jest tytułem zabezpieczenia oraz staje się natychmiast wykonalny, bez nadawania klauzuli natychmiastowej wykonalności. (art. 492 par. 3 k.p.c.) Zgodnie z przepisami o właściwości miejscowej, powództwo wytacza się przed sąd miejsca płatności. Do pozwu dołącza się oryginał weksla, dowód zawiadomienia dłużnika o jego wypełnieniu, jak również wezwanie do zapłaty. Sąd wydając nakaz zapłaty, orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.

Weksel jako dowód przed sądem

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...