Wybór sądu

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Ustalenie właściwości rzeczowej sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy sprawę w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy czy okręgowy. / inforCMS
Strony mogą w drodze umowy wybrać sąd, który będzie rozpatrywał ich sprawy. Nie mają jednak w tym względzie zupełnej dowolności. Pewne ograniczenia wprowadza bowiem kodeks postępowania cywilnego.

O tym, który sąd rozpatruje dany rodzaj spraw decydują przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Mówimy w takiej sytuacji o właściwości sądu. Kodeks rozróżnia właściwość miejscową i rzeczową oraz właściwość ogólną, przemienną i wyłączną.

Więcej na temat właściwości sądu można przeczytać na stronie www.www.infor.pl/prawo/pozwy

Właściwość miejscowa i rzeczowa

Ustalenie właściwości rzeczowej sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy sprawę w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy czy okręgowy. Zgodnie z przewidzianą w k.p.c. zasadą większość spraw w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy.

Ustalenie właściwości miejscowej natomiast polega na zbadaniu gdzie położony sąd będzie rozpatrywał sprawę. Czy będzie to sąd położony w Warszawie, Krakowie a może w Siedlcach.

Zobacz: Co powinno być zawarte w umowie o podwykonawstwo robót budowlanych?

Właściwość ogólna, przemienna i wyłączna

Ten podział odnosi się jedynie do właściwości miejscowej. Przepisy kodeksu tworzą pewne reguły, które pozwalają określić gdzie położony sąd będzie rozpatrywał daną sprawę.

W większości spraw zastosowanie będzie miała właściwość ogólna. Zgodnie z nią sądem właściwym do rozpatrzenia danego sporu jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

Z właściwością przemienną mamy do czynienia w sytuacji gdy kodeks wymienia dwa lub więcej sądów, do których można wnieść dany pozew. To znaczy, że powód może wystąpić do sądy określonego wedle właściwości ogólnej lub do tego wskazanego w przepisach szczególnych Kodeksu postępowania cywilnego

Przykładem właściwości wyłącznej mogą być sprawy o alimenty albo czyny niedozwolone.

Właściwość wyłączna to przypadek gdy roszczenia rozpatruje sąd wskazany przez kodeks i żaden inny sąd nie może orzekać w takiej sprawie. Mówiąc jeszcze prościej oznacza to, że powód nie może kierować się w takich sprawach właściwością ogólną a pozew może wnieść jedynie do sądu określonego w przepisach prawa.

Dla przykładu sprawy dotyczące nieruchomości rozpatruje tylko i wyłącznie sąd miejsca położenia nieruchomości.

Zobacz: Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Umowa prorogacyjna

Umowa prorogacyjna to prawnicze określenie umowy, w której strony postanawiają, że spory między nimi rozpatrywać będzie wybrany przez nie sąd.

Zgodnie z art. 46 k.p.c. strony mogą się umówić na piśmie poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporu mogącego w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego.

Co wynik z przepisów kpc

Zgodnie z zapisami kodeksu postępowania cywilnego strony w drodze umowy mogą wybrać sąd który rozpatrzy spór między nimi. Tak więc strony muszą zawrzeć stosowną umowę w tym względzie.

Umowa musi być zawarta na piśmie. Oznacza to, że strony nie mogą umówić się ustnie co do tego jaki sąd będzie właściwy.

Umowa może dotyczyć tylko spraw rozstrzyganych w postępowaniu procesowym. Uczestnicy postępowania nieprocesowego nie mogą w drodze umowy zmieniać właściwości sądu.

Umownie można zmodyfikować jedynie właściwość miejscową. Nie można natomiast zmieniać właściwości rzeczowej. Nie można zatem umówić się, ze sprawę między stronami będzie rozpatrywał sąd okręgowy a nie rejonowy.

W drodze umowy nie można również zmieniać właściwości wyłącznej określonej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego

Ustalona w drodze umowy właściwość miejscowa jest właściwością wyłączna. Tak więc gdy wybrano już sąd w drodze umowy wtedy nie można powoływać się na właściwość ogólną wynikającą z przepisów prawa.

Zobacz: Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane?

Klauzula wyboru sądu

Klauzulę wyboru sądu umieszcza się najczęściej w końcowej części umowy. Może ona mieć następujące brzmienie: „Spory wynikające z niniejszej umowy rozpatrywać będzie sąd w …………”. Warto zwrócić uwagę na taki zapis w umowie gdyż może on rodzić pewne niekorzystne dla strony umowy konsekwencje (konieczność dalekich wyjazdów na rozprawy).

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...