Umowa o współpracy między firmami

Grzegorz Mikos
Prawnik
rozwiń więcej
Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
rozwiń więcej
Poza franchisingiem, coraz większe uznanie uczestników obrotu gospodarczego zdobywają umowy forfaitingu, faktoringu czy o zastępstwo inwestorskie.
Umowa o współpracy między firmami stanowi jedną z popularniejszych umów stosowanych między przedsiębiorcami. Umowa o współpracy między firmami pozwala firmom na świadczenie usług kontrahentom prowadzącym działalność gospodarczą. Ekspert podpowiada jakie są cechy umowy o współpracy między firmami.

Umowa o współpracy między firmami to jeden z filarów obrotu gospodarczego. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, współpracuje z innymi uczestnikami obrotu. Nie można robić interesów, nie mając swoich dostawców lub kontrahentów świadczących usługi, np. prawnicze, księgowe czy kurierskie. Bardzo często się zdarza, że działalność jednego przedsiębiorcy jest podporządkowana świadczeniu określonych usług na rzecz drugiego. Przedsiębiorcy w związku z tym często dążą do ustabilizowania takiej współpracy przez zawarcie umowy, która będzie wyraźnie określała ich prawa i obowiązki, a także zawierała postanowienia dyscyplinujące strony. Zawarcie umowy w formie pisemnej może mieć również znaczenie dowodowe w razie ewentualnego sporu. Problem polega jednak na tym, że umowa o współpracy nie została stypizowana w kodeksie cywilnym. Nie oznacza to jednak, że interesy stron umowy o współpracę nie podlegają ochronie prawnej.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zobacz: Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Umowa o współpracy i swoboda umów

Zgodnie z art. 3531 kodeksu: Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Sąd Apelacyjny w Katowicach w Wyroku z dnia 25 czerwca 2009 r. V ACa 128/2009 stwierdził: (...)Zgodnie z zasadą swobody umów wyrażonej treścią art. 353[1] kc strony zawierające umowę mogą zawrzeć bądź jedną z tzw. umów nazwanych lub też ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. O kwalifikacji prawnej danego stosunku prawnego decydują jego elementy przedmiotowo istotne. W przypadku stosunków prawnych, w których występują elementy różnych rodzajów zobowiązań istotne znaczenie ma układ interesów stron z uwzględnieniem ich zgodnego zamiaru, celu powołania do życia określonego stosunku prawnego. W stosunkach, w których dominuje jeden główny cel on determinuje ocenę danego stosunku(...).

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Opodatkowanie skalą w ramach współpracy z byłym lub obecnym pracodawcą

Umowy przewidziane w kodeksie i innych ustawach

Jednak jeśli zamierzamy zawrzeć umowę o współpracy, w pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się, czy spośród stypizowanych w kodeksie cywilnym lub innych aktach prawnych, np. Ustawie o gospodarce nieruchomościami nie ma takiej, która nadaje się do wytyczenia ram naszej współpracy. Kodeks cywilny reguluje m.in. umowy: sprzedaży, zamiany, dostawy kontraktacji, o dzieło, o roboty budowlane, najmu i dzierżawy, leasingu, agencyjną, przewozu, spedycji, zlecenia i wiele innych. Oczywiście nie ma obowiązku zawierania tylko takich umów, które zostały stypizowane. W wielu przypadkach nie warto jednak wyważać otwartych drzwi.

Umowa o świadczenie usług

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na art. 750 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. W orzecznictwie przyjmuje się, że przepisy o zleceniu znajdą m.in. zastosowanie do umów:
1) o świadczenie usług reklamowych, także zawartych w ramach tzw. sponsoringu,
2) o współpracy w zakresie kolportażu materiałów promocyjno-reklamowych,
3) outsourcingu,
4) najmu sprzętu wraz z operatorem ,
5) o przeprowadzenie badań urządzeń technicznych i wykonanie czynności sprawdzających,
6) konsultingu,
7) o zastępstwo inwestycyjne.

Polecamy: Sprzeczność wzorców umownych w stosunkach obustronnie profesjonalnych

Oczywiście zakres umów, do których na podstawie art. 750 kodeksu mają zastosowanie przepisy o zleceniu jest znacznie szerszy niż powyższe wyliczenie. Zastosowanie przepisów o zleceniu może jednak w wielu przypadkach budzić wątpliwości. Należy pamiętać, że przepisów o zleceniu nie stosujemy do każdej umowy o świadczenie usług, ale tylko do takiej, która nie została uregulowana innymi przepisami. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 kwietnia 2004 r. sygn. V CK 379/2003 stwierdził, że "zastosowanie przepisu art. 750 kc oznacza zawsze konieczność uprzedniego ustalenia zakresu stanów faktycznych objętych określeniem „umowy o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami”. Definicja ta zawiera z jednej strony element pozytywnego oznaczenia - umowie takiej ma przysługiwać cecha umów o świadczenie usług oraz - co jest istotne - element oznaczenia negatywnego - dokonanie świadczenia danego rodzaju nie może być przedmiotem zobowiązania wynikającego z umów uregulowanych innymi przepisami prawa cywilnego. Uznanie zatem konkretnej umowy za desygnat nazwy „umowy o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, wymaga porównania cech tej umowy z cechami obszernej i różnorodnej klasy umów nazwanych".

Konsekwencją uznania, że do stosunku prawnego zastosowanie znajdują przepisy o umowie zlecenia, może skutkować zastosowaniem bardzo krótkiego, 2-letniego terminu przedawnienia.

Zgodnie z art. 751 kodeksu z upływem lat dwóch przedawniają się: 

  •  roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju; to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom; 
  • roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone. 

Umowa empiryczna

Warto również zorientować się, czy umowa, którą chcemy zawrzeć, a która nie została stypizowana w kodeksie cywilnym ani innej ustawie, nie występuje powszechnie w obrocie jako umowa empiryczna, tzn. ukształtowana w praktyce obrotu gospodarczego. Przykładem umowy empirycznej jest umowa franchisingu, która powszechnie występuje, mimo że nie została uregulowana w kodeksie cywilnym. W ten sposób ukształtowała się także kodeksowa już umowa leasingu.

Poza franchisingiem, coraz większe uznanie uczestników obrotu gospodarczego zdobywają umowy forfaitingu, faktoringu czy o zastępstwo inwestorskie. Ułożenie stosunku prawnego w taki sposób, wypróbowany przez inne osoby prowadzące działalność gospodarczą, jest dla przedsiębiorców korzystne, m.in. dlatego, że na tle sporów dotyczących realizacji tych umów wypracowane zostało bogate orzecznictwo. Są one również opracowane w publikacjach prawniczych i ekonomicznych.

Polecamy: Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...