Jakie jest ryzyko nieściągalności wierzytelności w umowach faktoringu?

Kancelaria KKW
rozwiń więcej
Jakie jest ryzyko nieściągalności wierzytelności w umowach faktoringu?
Problem braku płatności jest związany z postanowieniami umów faktoringu w postaci klauzul określających podział ryzyka na wypadek nieściągalności przelewanych na faktora wierzytelności. Rozwiązania przyjmować można różne. Jakie są najskuteczniejsze?

W wypadku faktoringu niewłaściwego (niepełnego) typowy jest zapis, który sankcjonuje zwrotne przejście wierzytelności na faktoranta w wypadku zaistnienia określonych okoliczności np.: zwłoki dłużnika w uiszczaniu należności ponad określony okres, niewypłacalności dłużnika, uzyskania przez faktoranta wiedzy, że wierzytelność nie spełnia warunków określonych w umowie cech, o których istnieniu zapewnił faktorant (np. jest sporna lub obciążona na rzecz osoby trzeciej). W wypadku, gdy dochodzi do zwrotu, faktor musi zwrócić kwotę otrzymaną za wierzytelność na warunkach określonych w umowie.

W wypadku braku klauzuli zakładającej zwrotne przejście wierzytelności na faktoranta, mamy do czynienia z tzw. faktoringiem właściwym (pełnym). Pełni on tzw. funkcję del credere (gwarancyjną), co oznacza, że faktor przejmuje na siebie ryzyko wypłacalności (ściągalności) dłużnika i nie ma w tym zakresie prawa regresu w stosunku do zbywcy wierzytelności. 

W umowie nie musi być odrębnego zapisu w tej materii. Wystarczy, że przeniesienie wierzytelności do majątku faktora jest bezwarunkowe i nie ma żadnych postanowień regulujących jej powrót do faktoranta.

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

Taki faktoring jest oczywiście korzystniejszy dla faktoranta, ale też w praktyce znacznie droższy. Faktor przed zawarciem umowy faktoringu właściwego szczegółowo analizuje sytuację dłużnika.

Możliwe jest także zawarcie w umowie faktoringu postanowienia, zgodnie z którym do umowy wprowadzana jest kwota graniczna (maksymalna), do której faktor przejmuje na siebie ryzyko wypłacalności dłużnika.

Mamy wtedy do czynienia z tzw. faktoringiem mieszanym. Kwoty przekraczające tę umownie określoną granicę traktowane są zgodnie z zasadami typowymi dla faktoringu niewłaściwego, tzn. w umowie także określa się zasady, na jakich następuje przejście wierzytelności z powrotem na faktoranta. Takie rozwiązanie to metoda rozłożenia ryzyka niewypłacalności dłużnika pomiędzy faktora i faktoranta.

Polecamy: Na czym polega umowa faktoringu?

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...