Na co uważać przy zawieraniu umowy faktoringowej?

Kancelaria KKW
rozwiń więcej
Na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy faktoringowej?
Konieczność zawarcia umowy faktoringu może przyprawić przedsiębiorcę o zawrót głowy. Obrót gospodarczy wymusił powstanie wielu typów tego rodzaju kontraktów, jednak najczęściej stosowanymi w Polsce jest faktoring pełny (bez regresu) oraz faktoring niepełny (z regresem). Ekspert radzi na co zwracać szczególną uwagę zawierając tego typu umowę.

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami umów polega na tym, że w przypadku faktoringu pełnego faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności dłużników i w razie braku zapłaty przez dłużnika dochodzi należności wprost od niego. W przypadku faktoringu niepełnego, ryzyko niewypłacalności dłużnika ponosi przedsiębiorca i jeśli dłużnik nie zapłaci faktorowi należnych mu kwot w terminie, faktor ma prawo dochodzenia zapłaty należności wprost od przedsiębiorcy (faktoranta).

Zawierając umowę faktoringową, faktor przyznaje przedsiębiorcy tzw. limit faktoringowy w określonej kwocie, tzn. limit maksymalnego zaangażowania faktora w finansowanie przedsiębiorcy. Zawierając umowę faktoringu, należy ustalić limit faktoringowy na takim poziomie, aby umożliwiał on zaspokajanie potrzeb przedsiębiorcy.

Jeżeli limit faktoringowy określony przez faktora jest zbyt niski i nie pozwala na pokrycie należności dłużników, należy zastanowić się nad celowością zawierania takiej umowy faktoringu. Nie będzie ona spełniała swojej funkcji, bowiem w wypadku przekroczenia limitu kredytowego, dalsze finansowanie przez faktora zostaje zablokowane do czasu zwolnienia jego limitu kredytowego przez uregulowanie przez dłużnika należności wynikającej z faktury.

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

W umowach faktoringowych ustalana jest również maksymalna oraz minimalna wysokość nabywanych wierzytelności. Decydując się na zawarcie umowy factoringowej, należy zwrócić uwagę, czy wierzytelności przedsiębiorcy mieszczą się w stosowanym przez faktora przedziale. W przeciwnym wypadku faktor nie zapłaci za fakturę. 

Kolejnym istotnym elementem umowy faktoringowej jest określenie tzw. terminu wykupu faktur. W umowie faktoringowej faktor oferuje wykup faktur z określonym terminem płatności (najczęściej jest to do 90 dni). Należy zatem zwrócić uwagę, czy termin wykupu faktur odpowiada długości kredytu kupieckiego, przyznawanego dłużnikowi przez przedsiębiorcę.

Jeśli akceptowany przez faktora termin wykupu faktur jest krótszy niż długość stosowanego kredytu kupieckiego, przedsiębiorca będzie zmuszony skrócić okres stosowanego kredytu kupieckiego lub poszukać innych źródeł finansowania.

Polecamy: Na czym polega umowa faktoringu?

Należy również zwrócić uwagę, czy faktor będzie wykupywał „od razu” 100% faktury czy też po przedstawieniu mu faktury będzie wypłacał przedsiębiorcy zaliczkę w określonej w umowie faktoringowej wysokości (najczęściej 80% - 90% kwoty wierzytelności wynikającej z faktury), zaś pozostałą część (po potrąceniu należnej mu prowizji za wykonanie usługi) będzie wypłacał po uzyskaniu zapłaty przez dłużnika przedsiębiorcy.

W najczęściej zawieranych umowach faktoringowych, faktor oferuje zaliczkowy system zapłaty za fakturę, dlatego należy upewnić się, że oferowana przez faktora zaliczka umożliwia sfinansowanie działalności operacyjnej przedsiębiorcy. W przeciwnym wypadku zawarta umowa faktoringowa będzie tak naprawdę nieefektywnym narzędziem pozyskania kapitału.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...