Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. w przypadku bezskuteczności egzekucji

Monika Sawarska
Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).
rozwiń więcej
Bezskuteczność egzekucji, jako jedna z przesłanek odpowiedzialności zarządu spółki z o.o. / fot. Fotolia
Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane w imieniu spółki, w szczególności za szkody wyrządzone spółce w wyniku prowadzonych działań lub zaniechania działania. W przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna członkowie zarządu poniosą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Na temat odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wypowiadano się już wielokrotnie. Poruszane zagadnienia dotyczyły jednak w szczególności charakteru tej odpowiedzialności, terminu przedawnienia roszczeń członków zarządu oraz przesłanek uwolnienia się przez zarząd od zobowiązań spółki sprecyzowanych w art. 299 §2 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh)

Jak się jednak okazuje w praktyce, również i brzmienie art. 299 §1 ksh może nastręczać wiele trudności. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu:

Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

Jednym z zarzutów, jakim może bronić się zarząd w trakcie postępowania sądowego, jest zatem wykazanie nienależytego przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego przez komornika, czyli próba wykazania, że nie została spełniona przesłanka bezskuteczności egzekucji, mimo, że postanowienie o takiej treści zostało wydane przez komornika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Bezskuteczność egzekucji

Pytanie z jakich środków skorzystać winien komornik, przed wydaniem postanowienia o bezskuteczności egzekucji, by uchronić się przed zarzutem nienależytego wykonania obowiązków. Wydaje się, że przeprowadzenie przez komornika czynności terenowych w siedzibie, bądź w innym miejscu prowadzenia działalności przez spółkę, a także skierowanie przez komornika stosownych zapytań do samej spółki, urzędów i banków winno być wystarczające (ewentualnie wykonanie innych czynności wskazanych we wniosku wierzyciela). Nie ma podstaw do twierdzenia, iż komornik winien podejmować szczególne działania mające na celu wykrycie majątku dłużnika w sytuacji, gdy ten, majątek taki przechowuje w miejscu innym aniżeli wyżej wymienione chyba, że miejsca takie wskaże mu wierzyciel. Co więcej, sam zarzut nienależytego przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego nie jest wystarczający, pozwany bowiem musi wykazać, że spółka faktycznie taki majątek posiada, o czym mowa będzie jeszcze poniżej.

Z bezskutecznością egzekucji powinniśmy mieć do czynienia również w takich przypadkach, gdy suma wierzytelności innych wierzycieli i ich pozycja w kolejności zaspokojenia w stosunku do wierzyciela, który wystąpił z powództwem przeciwko członkom zarządu wskazują, że nawet gdyby komornik przeprowadził egzekucję ze składnika majątku, który należy do spółki, to i tak, wierzytelność powoda nie zostałaby zaspokojona.

Jestem również zdania, że wierzyciel wykaże w sposób dostateczny stan bezskuteczności egzekucji w sytuacji, gdy inny wierzyciel przeprowadził egzekucję z określonych składników majątku spółki i okazała się ona bezskuteczna, czyli nie znaleźli się zainteresowani nabyciem tego majątku. Ewentualnie składniki te zostały zbyte i zaspokojony z nich został ten właśnie wierzyciel, zaś innych składników majątku spółka nie posiada. Obowiązkiem wierzyciela jest bowiem wykazanie stanu, w którym istnieją jego niezaspokojone zobowiązania, których nie można wyegzekwować od samej spółki, a w takiej sytuacji stan taki zaistnieje.

Należy jednak z drugiej strony mieć świadomość, że pozwany może bronić się argumentem, że spółka posiada majątek, który pozwala na zaspokojenie wierzyciela, nawet jeśli w momencie prowadzenia przez wierzyciela postępowania egzekucyjnego faktycznie takiego majątku nie posiadała. W ten sposób może zatem niejako „podważyć” postanowienie komornika.

Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Taki pogląd wyrażony został przede wszystkim w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 2006 r. (V CSK 319/06), w którym Sąd Najwyższy uznał, że:

Bezskuteczność egzekucji nie jest stanem niezmiennym, a wobec tego należy ustalić, czy taką bezskuteczność egzekucji roszczenia powódki wobec spółki można stwierdzić także na dzień zamknięcia rozprawy (w postępowaniu przeciw członkom zarządu prowadzonym na podstawie art. 299 k.s.h.).

Oznacza to zatem, że już po wytoczeniu powództwa, członkowie zarządu mogą przedstawić dowody, z których wynikać będzie, że spółka mimo że wcześniej majątku nie posiadała, to obecnie majątek taki już posiada i jest on wystarczający do zaspokojenia wierzytelności powoda. W takim przypadku sąd niestety oddali powództwo przeciwko członkom zarządu, nawet jeśli wierzyciel wytoczył powództwo w momencie, gdy spółka nie miała żadnego majątku.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki z o.o.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...