Regulamin zarządu spółki z o.o.

Anna Kasza
rozwiń więcej
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
rozwiń więcej
Regulamin zarządu spółki z o.o. / Fot. Fotolia / Fotolia
Najważniejszym organem spółki z o.o. jest oczywiście zarząd, który często jest organem kolegialnym. Pojawia się wówczas problem w rozdziale obowiązków, co często spowalnia pracę zarządu. Odpowiednim rozwiązaniem może okazać się ustanowienie regulaminu, który wskaże odpowiednie obszary działalności spółki, a działania zostaną rozdzielone między członków zarządu.

Wprawdzie art. 371 § 6 k.s.h. przewiduje procedurę uchwalania regulaminu zarządu w spółce akcyjnej, to jednak w kodeksie nie przewidziano analogicznej regulacji w odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W praktyce regulamin zarządu pozwala na ustalenie sposobu działania zarządu, bez zawierania obszernej i mocno rozbudowanej umowy spółki. Choć regulamin jest dokumentem o charakterze wewnętrznym, pozwala on w znaczny sposób usprawnić proces decyzyjny w spółce oraz usprawnić pracę organu zarządzającego. Przy okazji należy mieć na względzie treść art. 204 § 2 k.s.h., zgodnie z którym prawa członka do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich, a także art. 208 § 2 dający prawo prowadzenia spraw spółki każdemu członkowi zarządu. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Ustalenie treści regulaminu

Przy ustalaniu treści regulaminu należy pamiętać, że jego postanowienia nie mogą stać w sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, a także z postanowieniami umowy spółki. Nie mogą także w regulaminie zostać uregulowane kwestie, które powinny zostać zawarte w umowie spółki, ponieważ jego postanowienia są pochodne w stosunku do przepisów k.s.h. oraz umowy spółki.

Ponieważ regulamin nie ma charakteru normatywnego, jego naruszenie przez członka zarządu, nie będzie powodowało odpowiedzialności odszkodowawczej wobec spółki. Jak wspomniano wyżej, wobec spółki członkowie zarządu podlegają ograniczeniom ustawowym, zawartym w umowie spółki, oraz w uchwałach wspólników, co jednak nie będzie wykluczało odpowiedzialności organizacyjnej (np. w postaci odwołania).

Regulamin zarządu wydaje się przy tym najodpowiedniejszym miejscem, w którym można określić podział obowiązków pomiędzy członków zarządu oraz zakres ich kompetencji. Często zasiadanie w organach spółki wiąże się z zajmowaniem pewnego stanowiska, a także nadzorowaniem i organizacją pracy danego działu firmy. Jak wskazano powyżej, choć przepisy nie regulują wprost kwestii procedury uchwalania oraz treści regulaminu zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, to jednak taki wewnętrzny dokument spółki wydaje się najodpowiedniejszym miejscem, w którym należałoby określić zakres kompetencji członków zarządu. Podkreślenia wymaga także fakt, że wprowadzenie wewnętrznego podziału kompetencji pomiędzy członków zarządu, nie spowoduje, że ich prawa zostaną ograniczone, gdyż jak wskazano powyżej, zgodnie z art. 208 § 2 każdy członek zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, a postanowienia regulaminu nie mogą być sprzeczne w przepisami, o czym także wspomniano wcześniej.

Regulamin zarządu nie jest jedynym dokumentem, w którym szczegółowo można unormować zarówno prawa, jak i obowiązki. Odpowiednie zapisy mogą znaleźć się np. w uchwale powołującej do Zarządu, w kontrakcie menadżerskim (coraz częściej wykorzystywanym w praktyce), czy wreszcie w umowie o pracę, zawartej z członkiem zarządu.

Oprócz opisanego powyżej podziału kompetencji w regulaminie mogą zostać zawarte regulacje dotyczące np. podejmowania uchwał, sporządzania protokołów, odbywania posiedzeń zarządu.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...