Reprezentacja w spółce z o.o.

Redakcja
rozwiń więcej
Reprezentowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością fot. Fotolia
Umowa spółki może określać zasady jej reprezentacji. Wzgląd na te zasady musza mieć nie tylko organy spółki lecz także jej kontrahenci.

Reprezentacja spółki

Reprezentacją spółki określamy wszelkie zewnętrzne działania spółki, takiej jak składanie czy przyjmowanie oświadczeń woli. Są one dokonywane za spółkę przez jej organy.

Od reprezentacji odróżnia się sferę wewnętrzną, zwaną prowadzeniem spraw spółki, która obejmuje działania o charakterze faktycznym lub organizacyjnym. Dotyczą one jedynie wewnętrznych procesów zachodzących w spółce

W odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwestia reprezentacji jest przede wszystkim domeną zarządu, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę na zewnątrz (art. 201 par. 1 Kodeksu spółek handlowych).

Zobacz: Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.?

Zasady reprezentacji

Wątpliwości nie ma w przypadku, gdy zarząd jest jednoosobowy. Wtedy też oświadczenia prezesa zarządu i jedynego członka są oświadczeniami woli spółki. Bliższego określenia wymaga jednak sytuacja, kiedy to zarząd jest organem wieloosobowym, a więc składa się z dwóch lub większej liczby osób. Czy w takiej sytuacji do złożenia oświadczenia woli przez spółkę wymagana jest zgoda wszystkich członków? Takie oświadczenie może złożyć każdy z nich?

Odpowiedź na to znajdziemy czytając art. 205 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z jego treścią jeżeli zarząd  jest wieloosobowych, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli jednak umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tej kwestii, to zastosowanie znajdzie ustawa, która dla składania przez spółkę oświadczeń woli wymaga współdziałania dwóch członków zarząd lub członka zarząd wraz z prokurentem. Z kolei oświadczenia składane spółce (np. przez jej kontrahenta) oraz doręczane pisma mogą być dokonywane wobec jednego członka.

Umowne zasady reprezentacji

Jak wynika z powyższego, kwestie reprezentacji mogą zostać określone przez samych udziałowców już w treści umowy spółki. Takie postanowienie może mieć szczególne działanie nie tylko dla samego zarządu ale też dla kontrahentów spółki. Nieprawidłowa reprezentacja (jeden członek zarządu zamiast wymaganych dwóch) będzie powodować nieważność zawieranej umowy.

Przed zawarciem umowy ze spółką należy sprawdzić w KRS sposób jej reprezentacji.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Kwestia określenia sposobu reprezentacji jest tutaj swobodna. Strony mogą przykładowo określić, że do reprezentacji spółki wystarczy złożenie oświadczenia przez tylko jednego członka zarządu lub prokurenta.

Co więcej strony mogą uzależnić sposób reprezentacji od wartości rozporządzenia, zastrzegając, że powyżej pewnego pułapu spółka musi być reprezentowana przez  dwóch członków zarządu lub członka zarządu i prokurenta. Taka możliwość, jeszcze na podstawie Kodeksu handlowego (poprzednik Kodeksu spółek handlowych) dopuścił Sąd Najwyższy (uchwała SN z 24 października 1996 r. o sygn. III CZP 112/96)

Do kwoty 1 mln zł spółka może być reprezentowana przez jednego członka zarządu lub prokurenta. Powyżej 1 mln zł wymagana jest reprezentacja dwóch członków zarządu lub jednego członka zarządu i prokurenta.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...