Powoływanie, odwoływanie oraz rezygnacja członków zarządu w sp. z o.o.

Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
rozwiń więcej
Odwołanie staje się skuteczne z chwilą dojścia wiadomości do członka zarządu w taki sposób, że mógł się zapoznać z treścią.
Zasadą jest , że członków zarządu sp. z o.o. powołuje Zgromadzenie Wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej i np. powołują ich wspólnicy, osoby trzecie lub organy spoza spółki.Powołanie członków zarządu powoduje powstanie stosunku organizacyjnego między członkami, zarządem i spółką. Wyczerpująco określa to kodeks spółek handlowych, a doprecyzowuje się umową spółki.

Powołanie

Oprócz stosunku organizacyjnego, spółkę mogą łączyć z członkami zarządu także inne stosunki, np. umowa o pracę, umowa zlecenia, prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia, bądź opierać się na art. 201 kodeksu spółek handlowych. Zaznaczyć należy, że te inne stosunki są niezależne od wskazanego powyżej stosunku organizacyjnego. Możliwe jest określenie kadencji członka zarządu tak, że kadencja trwa dopóty dopóki posiada on np. nie mnie niż 30 udziałów w spółce. Pamiętać należy, że nie powołuje się członka zarządu w akcie notarialnym umowy spółki.

Zobacz: Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Odwołanie

Jeśli członka zarządu odwołuje Zgromadzenie Wspólników, to musi to zrobić uchwałą i odwołanie następuje z dniem podjęcia uchwały. Nie jest potrzebne żadne uzasadnienie tej uchwały. Może ona przewidywać późniejszy termin tego odwołania.

Odwołanie staje się skuteczne z chwilą dojścia wiadomości do członka zarządu w taki sposób, że mógł się zapoznać z treścią. Wpis o odwołaniu członka zarządu do KRS jest deklaratoryjny.
Można odwołać członka zarządu również przez osobę trzecią lub inny organ, ale w umowie musi znajdować się upoważnienie do tego.

Przeczytaj także: Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Wspólnicy odwołując członka zarządu nie muszą tego uzasadniać, ale umowa może zawierać zapis, że członka zarządu można odwołać jedynie „z ważnych powodów” i zawierać określenie co się przez te ważne powody rozumie – przy takim zapisie umownym odwołanie powinno zawierać uzasadnienie.
Odwołanemu nie przysługuje odwołanie do sądu, chyba że jest on wspólnikiem – wówczas istnieje możliwość zaskarżenia uchwały do sądu gdy jest ona nieważna, sprzeczna z umową lub dobrymi obyczajami.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Rezygnacja

Rezygnację z funkcji członka zarządu, w razie braku Rady Nadzorczej, należy złożyć na ręce pełnomocnika do umów ze spółką, a jeśli go nie ma, to na ręce wszystkich wspólników i jest ona skuteczna z dojściem do ostatniego wspólnika.
Oświadczenie woli o rezygnacji powoduje ustanie stosunku organizacyjnego między członkiem zarządu a spółką, zaś stosunek podstawowy istnieje w dalszym ciągu, chyba że członka nie wiąże ze spółką żadna umowa np. o pracę. Jeśli umowa o pracę została zawarta na czas pełnienia funkcji członka zarządu, to z chwilą odwołania lub rezygnacji umowa taka ulega rozwiązaniu.
Członek zarządu, któremu wygasł mandat wskutek rezygnacji ma inne prawa i obowiązki niż ten, który został odwołany, a mianowicie:

  • odwołany – ma uprawnienia do uczestnictwa w Zgromadzeniu Wspólników, gdzie ma mu zostać udzielone absolutorium oraz do udziału w przygotowaniu sprawozdania zarządu z jego działalności,
  • rezygnacja – może jedynie uczestniczyć w Zgromadzeniu Wspólników na którym ma mu zostać udzielone absolutorium.

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...