Spółka partnerska- kto może być partnerem?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Wybór partnera./ Fot. Fotolia
Spółka partnerska w stosunku do innych spółek osobowych charakteryzuje się pewnymi odmiennościami. Podstawową różnicą są wymagania co do wspólników spółki. W spółce partnerskiej partnerami mogą być tylko osoby wykonujące wolny zawód.

Cel

Spółkę partnerską zakłada się w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jeśli odrębna ustawa nie stanowi inaczej, spółkę można zawiązać w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu. Należy przyjąć, że spółka partnerska nie może być utworzona w celu prowadzenia jakiegokolwiek przedsiębiorstwa.

Ograniczenie podmiotowe

Wspólnikami, zwanymi partnerami, w spółce mogą być (w odróżnieniu od innych spółek prawa handlowego) tylko osoby fizyczne i to uprawnione do wykonywania wolnych zawodów określonych w art. 88 Kodeksu spółek handlowych lub w przepisie szczególnym o randze ustawy. W związku z tym spółek partnerskich nie mogą tworzyć osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Wykonywanie wolnych zawodów może być w odrębnej ustawie uzależnione od spełnienia dodatkowych wymagań.

Zobacz również:  Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Wolne zawody z art. 88 Kodeksu spółek handlowych

Ustawodawca nie sformułował definicji wolnych zawodów. Wskazał jedynie ich przykłady w art. 88 i stworzył furtkę dla regulacji innych wolnych zawodów w odrębnych ustawach. Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania zawodów:

  1. adwokata,
  2. aptekarza,
  3. architekta,
  4. inżyniera budownictwa,
  5. biegłego rewidenta,
  6. brokera ubezpieczeniowego,
  7. doradcy podatkowego,
  8. maklera papierów wartościowych,
  9. doradcy inwestycyjnego,
  10. księgowego,
  11. lekarza,
  12. lekarza dentysty,
  13. lekarza weterynarii,
  14. notariusza,
  15. pielęgniarki,
  16. położnej,
  17. radcy prawnego,
  18. rzecznika patentowego,
  19. rzeczoznawcy majątkowego i
  20. tłumacza przysięgłego.

Psychologowie

Korzystając z opisanej możliwości rozszerzenia katalogu wolnych zawodów, w ustawie z 8.6.2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w art. 18 ust. 2 zapisano, że prywatna praktyka psychologiczna może być wykonywana jako indywidualna działalność gospodarcza albo w formie spółki partnerskiej, po uzyskaniu zezwolenia właściwego marszałka województwa.

Nie zawsze samo uzyskanie uprawień wystarcza do wykonywania zawodu w ramach spółki partnerskiej. Przepisy odrębne mogą przewidywać więcej wymogów. Dla przykładu psychologowie muszą dodatkowo uzyskać zezwolenie właściwego marszałka województwa. Kolejnym przykładem jest radca prawny, który może świadczyć pomoc prawną osobom fizycznym w formie spółki partnerskiej, jeżeli nie pozostaje jednocześnie w stosunku pracy.

Zobacz również: Jak rozwiązać spółkę partnerską?

Adwokaci i radcowie prawni

W spółce partnerskiej wykonuje się jeden wolny zawód bądź kilka. Przepisy odrębne mogą przewidywać zastrzeżenie wykonywania tylko jednego zawodu w jednej spółce. Najlepszymi przykładami są: ustawa Prawo o adwokaturze i ustawa o radcach prawnych. W świetle art. 4a ustawy Prawo o adwokaturze adwokat może wykonywać zawód w spółce partnerskiej, w której partnerami są adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie o radcach prawnych taka regulacja znajduje się w art. 8.

Notariusze

Natomiast na podstawie ustawy Prawo o notariacie kilku notariuszy może prowadzić jedną kancelarię w formie spółki partnerskiej, ale każdy z notariuszy dokonuje czynności notarialnych we własnym imieniu i ponosi odpowiedzialność za czynności przez siebie dokonane. Stąd taką spółkę mogą zawiązać tylko notariusze powołani przez Ministra Sprawiedliwości.

Doradcy podatkowi

Podobne ograniczenia przewiduje ustawa o doradztwie podatkowym. Art. 27 ustawy zezwala doradcom na wykonywanie swojego zawodu w ramach spółki partnerskiej tylko wtedy, gdy partnerami są wyłącznie doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci, rzecznicy patentowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5.7.2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również: Dla kogo spółka partnerska?

Biegli rewidenci

Ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym w art. 47 wskazuje, że podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych może być wyłącznie jednostka, w której czynności rewizji finansowej wykonują biegli rewidenci, wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Podmiotem tym może być spółka partnerska. Większość głosów w tej spółce muszą posiadać biegli rewidenci lub podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych, zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. W spółkach, w których funkcjonuje zarząd, większość jego członków mają stanowić biegli rewidenci zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. Jeżeli zarząd składa się maksymalnie z dwóch osób, co najmniej jedną z nich musi być biegły rewident.

Niedopuszczalność jednoosobowej spółki

Niedopuszczalne jest powstanie spółki partnerskiej jednoosobowej. Natomiast może się tak zdarzyć, że w spółce zostanie jeden partner. W takim przypadku ulega ona rozwiązaniu z upływem roku od dnia zdarzenia powodującego, że w spółce pozostał tylko jeden partner.

Polecamy serwis: Spółki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. z 2001 r. Nr 73, poz. 763)

Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 tj.)

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 tj.)

Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 tj.)

Ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2011 r. Nr 41, poz. 213 tj.)

Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz.U. z 2009 r. Nr 77, poz. 649)

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...