Solidarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej za długi

Monika Pązik
rozwiń więcej
Solidarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej za długi / Fot. Fotolia
Wspólnicy spółki jawnej ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za długi całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i spółką. Oznacza to, że wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń w pełnym wymiarze od każdego ze wspólników bez względu na wysokość udziałów w spółce.

Spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Cechą charakterystyczną działalności tej spółki jest nieograniczona i solidarna odpowiedzialność wspólników za zobowiązania pozostałych wspólników oraz samej spółki (art. 22 § 2 kodeksu spółek handlowych). Solidarność wspólników stanowi pewnego rodzaju ułatwienie dla wierzyciela w dochodzeniu swoich roszczeń. Może on bowiem sięgnąć do majątku osobistego każdego z wspólników w pełnym zakresie, a rozliczenia wewnętrzne między wspólnikami nie ograniczają praw wierzyciela.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Solidarnej odpowiedzialności wspólników nie można wyłączyć postanowieniami umowy spółki. Możliwa jest jednakże wewnętrzna modyfikacja między wspólnikami, która nie będzie odnosiła skutków w stosunku do osób trzecich.

Przepisy kodeksu spółek handlowych nie wyłączają również odpowiedzialności solidarnej osób, które przystąpiły do spółki w trakcie istnienie zobowiązania (art. 32 k.s.h.). Taka regulacja uniemożliwia nowemu wspólnikowi postawienia zarzutu, że nie odpowiada za zobowiązania spółki, gdyż w momencie powstania długu nie był  jeszcze wspólnikiem. Podobnie przedstawia się kwestia odpowiedzialności osób, które de facto zawiązały spółkę, ale jeszcze nie dokonały wpisu do rejestru. Zgodnie z art. 251 § 2 k.s.h. osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisaniem do rejestru, za zobowiązania wynikające z tego działania odpowiadają solidarnie.

Zobacz również: Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Solidarnej odpowiedzialności wspólników nie wyłącza również upadłość (likwidacja) spółki.

Odpowiedzialność wspólników na podstawie przepisów kodeksu cywilnego

Przepisy kodeksu cywilnego od solidarnej odpowiedzialności dłużników znajdują również zastosowanie w stosunkach między wspólnikami a wierzycielem spółki. Jeżeli zobowiązanie względem wierzyciela stanie się wymagalne to wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Nie wyłącza to jednak solidarnej odpowiedzialności między samymi dłużnikami.

Powstaje natomiast pytanie, czy jest możliwość zwolnienia z długu jednego bądź kilku współdłużników? Zgodnie z polskimi regulacjami, solidarna odpowiedzialność dłużników ma charakter imperatywny co oznacza, że nie można zmienić w drodze czynności prawnej charakteru prawnego zobowiązania solidarnego. Zgodnie z art. 373 kodeksu cywilnego zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników. Możliwe jest jednak odstąpienie przez wierzyciela od dochodzenia swoich roszczeń wyłącznie od jednego dłużnika. Nie wiąże się to jednak z wyłączeniem solidarności dłużników między sobą. Wspólnik spółki, który został zwolniony z długu przez wierzyciela zobowiązany jest rozliczyć się z pozostałymi wspólnikami, którzy mogą dochodzić od niego spłaty wierzytelności w odpowiedniej części.

W odniesieniu do wspólników dłużnych  zastosowanie znajdzie również art. 374 § 2 k.c., zgodnie z którym zwłoka wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych ma skutek także względem współdłużników.

Zobacz też: Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...