Sprzedaż udziałów w spółce jawnej – czy to możliwe?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Sprzedaż udziałów w spółce jawnej – czy to możliwe? / Shutterstock

Powszechnie wiadomo, że w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością sprzedaż udziałów jest możliwa, a jak to wygląda w spółce jawnej? Czy w spółce jawnej są udziały? Sprawdźmy!

Czy w spółce jawnej są udziały?

Pomimo, że często używa się pojęcia „udziału spółkowego” w spółce jawnej, to de facto wspólnik tej spółki nie posiada udziałów, ale ogół praw i obowiązków. Jakie ma to znaczenie? Czy jest to tylko gra słów? Otóż nie, o ile w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnik może zbyć część udziału, o tyle w spółkach osobowych, a w tym spółce jawnej istnieje zasada nierozszczepialności uprawnień i obowiązków danego wspólnika. Oznacza to, że m.in. wspólnik spółki jawnej nie może sprzedać czy darować komuś np. ½ czy ¼ swoich praw i obowiązków w tej spółce.

Czy przeniesienie praw i obowiązków w spółce jawnej zawsze jest możliwe?

Zasadą w spółce jawnej jest niezmienność składu osobowego. Jednak, jeżeli któryś ze wspólników podejmie decyzję o wyjściu ze spółki i wstąpieniu w jego miejsce innej osoby lub spółki , to należy zweryfikować dwa elementy.

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Warunek nr 1: postanowienie w umowie spółki jawnej

Pierwszym elementem, który należy sprawdzić jest postanowienie w umowie spółki jawnej, które przewiduje możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej.

Jeżeli doszło do transakcji przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, pomimo, że umowa nie przewidywała takiej możliwości, transakcja będzie nieważna, co oznacza, że do takiego przeniesienia nigdy nie doszło!

Warunek nr 2: uzyskanie zgody na przeniesienie praw i obowiązków

Drugim elementem jest konieczność uzyskania pisemnej zgody wszystkich wspólników spółki jawnej na przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej. Należy jednak zweryfikować treść umowy spółki jawnej, ponieważ może się jednak zdarzyć, że wspólnicy - przykładowo:

  • wyłączyli obowiązek uzyskiwania zgody na przeniesienie ogółu prawi i obowiązków wspólnika tej spółki, albo
  • wprowadzili wymóg uzyskania zgody wspólników w formie aktu notarialnego – zamiast formy pisemnej, albo
  • wprowadzili wymóg uzyskania zgody np. tylko większości wspólników – zamiast wszystkich.

Jeżeli, pomimo istnienia obowiązku uzyskania zgody, warunek ten nie zostanie spełniony, to transakcja przeniesienia ogółu praw i obowiązków będzie dotknięta sankcją bezskuteczności zawieszonej, a to z kolei oznacza, że do momentu uzyskania zgody transakcja nie dochodzi do skutku.

W jakiej formie następuje przeniesienie praw i obowiązków w spółce jawnej?

Przepisy nie regulują formy przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej, a to oznacza, że forma ta może być dowolna. Jednak, z uwagi na fakt, że w Krajowym Rejestrze Sądowym musi zostać uwidoczniony nowy wspólnik, który wchodzi w miejsce poprzedniego, to konieczna będzie przynajmniej forma pisemna, aby złożyć wniosek do sądu, załączając do niego np. umowę sprzedaży.

Kiedy jest konieczna zmiana firmy spółki jawnej?

Jeżeli w firmie, czyli nazwie spółki jawnej znajdowało się np. nazwisko wspólnika, który sprzedał ogół swoich praw i obowiązków w spółce jawnej, to będzie należało zmienić firmę spółki jawnej, chyba że były wspólnik udzieli na piśmie zgody na używanie jego nazwiska w firmie spółki jawnej.

Jak kształtuje się odpowiedzialność wspólnika przystępującego do spółki jawnej?

W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce i zobowiązania tej spółki odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 02 kwietnia 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

 

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...