Podnajem nieruchomości spółce i wykorzystanie ułamkowej własności nieruchomości jako wkładu

Tomasz Ośko
rozwiń więcej
Suma czynszu zapłaconego przez wspólnika w okresie najmu będzie stanowiła o wartości jego wkładu niepieniężnego do spółki.
Kontynuując temat dopuszczalnych form prawnych, w jakich wspólnik może umożliwić spółce cywilnej korzystanie z nieruchomości, należy wskazać na uprawnienia przysługujące wspólnikowi z tytułu najmu.

Wykorzystanie praw z najmu lokalu

Jeśli wspólnik jest najemcą danej nieruchomości, to może (przy odpowiednim zastrzeżeniu w umowie najmu) podnająć spółce cywilnej całość lub tylko część tej nieruchomości.

Oczywiście w takim przypadku zachowają swa ważność uwagi dotyczące możliwości regulowania przez spółkę świadczeń z tytułu czynszu . Ponadto należy pamiętać, że umowa podnajmu kończy się najpóźniej z chwilą wygaśnięcia umowy najmu, dlatego warto upewnić się jaki jest okres wypowiedzenia najmu albo na jaki czas umowa została zawarta (konieczna dla pewności korzystania z nieruchomości będzie data pewna nadana umowie najmu). Należy także pamiętać, że umowa najmu może zakazywać podnajęcia lokalu osobie trzeciej lub uzależnić je od zgody wynajmującego.

Zobacz: Konflikt w spółce cywilnej

Nie tylko najem, ale także wierzytelności z jego tytułu mogą być wkładem do spółki

Wspólnikowi przysługuje prawo wniesienia swoich wierzytelności z tytułu np. najmu lokalu (prawo do niezakłóconego korzystania z lokalu), jako wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej (aport). W takim wariancie spółka będzie korzystała z lokalu jako cesjonariusz, natomiast dłużnikiem z tytułu obciążeń czynszowych w stosunku do wynajmującego będzie nadal wspólnik. Suma czynszu zapłaconego przez wspólnika w okresie najmu będzie stanowiła o wartości jego wkładu niepieniężnego do spółki.

Wykorzystanie ułamkowej współwłasności nieruchomości

W sytuacji, w której wspólnikowi przysługuje ułamkowa współwłasność nieruchomości, może on obciążyć lub rozporządzać swoim prawem na rzecz spółki na zasadach wcześniej opisanych w zakresie przypadającej mu części.

Zobacz: Przystąpienie do spółki cywilnej

Jednakże w przypadku wniesienia do spółki cywilnej prawa do ułamkowej współwłasności, spółka będzie zmuszona korzystać z nieruchomości z pełnym poszanowaniem uprawnień pozostałych ułamkowych współwłaścicieli. W niektórych przypadkach na tle realizacji prawa do współwłasności nieruchomości w częściach ułamkowych, dochodzi do licznych konfliktów (także sądowych) między uprawnionymi osobami, co może doprowadzić do istotnych dysfunkcji w prowadzonym przez spółkę przedsiębiorstwie. Wspólnik, któremu współwłasność ułamkowa nieruchomości może także wydzierżawić spółce swoje prawa albo przekazać do korzystania w ramach aportu.

Powyższe zasady nie mają zastosowania do współwłasności łącznej (przysługującej małżonkom, czy wspólnikom spółki cywilnej) - w takim wypadku współwłaściciel nie może samodzielnie dysponować swoim udziałem w nieruchomości (zgodnie z kodeksem cywilnym... udział bowiem nie istnieje, a każdy współwłaściciel jest jednocześnie właścicielem całości - stąd współwłasność łączna)

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...