Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS

Monika Pązik
rozwiń więcej
Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS
Każda zmiana danych podmiotu wpisanego w KRS musi zostać zarejestrowana. Przedsiębiorcy zobowiązani są do składania wniosków o zmianę wpisu w KRS na urzędowych formularzach. Mogą tego dokonywać również drogą elektroniczną.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.2013.1203 -j.t.) zawiera wytyczne dotyczące rejestracji i wszelkich zmian danych podmiotów w obrocie gospodarczym. Każdy z podmiotów posiada w KRS akta rejestrowe, które są jawne i nie mogą zostać usunięte (chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej). Formularze, na podstawie których dokonuje się wpisów bądź zmian są różnorodne, w zależności od tego, jakiego podmiotu dotyczą oraz od rodzaju wpisu. Można zatem wyróżnić formularze udostępnione przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej, niebarwne formularze stanowiące wydruki komputerowe oraz niebarwne formularze będące kserokopiami formularzy urzędowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wymogi formalne dotyczące wniosków

Art. 19 ustawy o KRS wskazuje na konsekwencje niedopełnienia wymogów formalnych wniosków kierowanych do sądu rejestrowego. Otóż wnioski składane na formularzach elektronicznych powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W razie niespełnienia wskazanego wymogu wniosek zostanie zwrócony bez wcześniejszego wezwania do uzupełnienia braków formalnych. W innym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego. Odnośnie wniosków do KRS błędy w większości dotyczą błędnego uzupełnienia formularza czy też użycie niezrozumiałych sformułowań. Co do zasady treści zamieszczone w formularza powinny odpowiadać zasadom ogólnym dotyczącym pism procesowych, a mianowicie:

1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,

2. imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

3. oznaczenie rodzaju pisma;

4. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

5. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

6. wymienienie załączników.

Zobacz również: Adres mailowy w rejestrze KRS

Wniosek o zmianę wpisu

Art 19b ustawy o KRS nakłada na przedsiębiorcę, dokonującego zmian w rejestrze obowiązek dołączenia:

1)   wniosku o wpis albo zmianę nr REGON,

2)   zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany,

3)   zgłoszeń identyfikacyjnych albo aktualizacyjnych, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego pod rygorem zwrotu wniosku.

Jednakże w sytuacji, gdy wniosek obejmuje jedynie zmiany obejmowane wpisem w KRS, wówczas przedsiębiorca nie ma obowiązku składania dokumentów we wszystkich urzędów.

Zobacz: Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...