Jaką odpowiedzialność ponosi prokurent?

Małgorzata Kryda
rozwiń więcej
prokura, prokurent, przedsiębiorca
Szeroki zakres prokury sprawia, że prokurent może prowadzić sprawy spółki w podobny sposób, jak członkowie jej zarządu. W takich sytuacjach wątpliwości może budzić odpowiedzialność prokurenta za jego działania wobec przedsiębiorcy lub osób trzecich. Jak prawo reguluje odpowiedzialność prokurenta?

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa udzielonego osobie fizycznej mającej pełną zdolność do czynności prawnych przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Ważne! Prokury może udzielić zarówno osoba prawna (np. spółka handlowa), jak i osoba fizyczna (indywidualny przedsiębiorca).

Kodeks cywilny wymaga, aby prokura była udzielona na piśmie pod rygorem nieważności (art. 1092 kc.)

Udzielenie prokury ustnie będzie nieważne.

Istotny jest fakt, że w przeciwieństwie do pełnomocnictwa, udzielona prokura uprawnia do dokonywania także czynności, dla których zastrzeżona jest forma szczególna. Wyjątkiem są jednak czynności dotyczące przedsiębiorstwa, to znaczy zbycie go, oddanie do czasowego korzystania, a także zbywanie i obciążanie nieruchomości. Dla dokonania tych czynności potrzebne jest pełnomocnictwo szczególne.

Przedsiębiorca chciałby, aby prokurent sprzedał jedną z nieruchomości wchodzącą w skład przedsiębiorstwa. Do tej czynności nie wystarczy prokura udzielona w formie pisemnej. Przedsiębiorca musi sporządzić osobne pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego upoważniające prokurenta do sprzedaży konkretnej nieruchomości.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Prokurent w spółce

W praktyce prokurent często prowadzi sprawy spółki w podobnym zakresie, jak członkowie zarządu. Mimo to, art. 299 kodeksu handlowego, który reguluje odpowiedzialność członków zarządu wobec spółki, nie wspomina o prokurencie. Oznacza to, że prokurenta nie możliwości pociągnięcia prokurenta do odpowiedzialności na podstawie kodeksu handlowego. Odpowiedzialność prokurenta będzie więc zależna od podstawowego stosunku prawnego łączącego go ze spółką. Jeżeli prokurent zatrudniony jest w spółce na podstawie umowy o pracę, odpowie zgodnie z przepisami kodeksu pracy za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Prokurent będzie jednak zobowiązany do naprawienia szkody tylko wtedy, gdy była ona skutkiem niewykonania bądź nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych prokurenta z jego winy (art. 114 kp.). Co więcej, wysokość zasądzonego odszkodowania nie będzie mogła przekroczyć kwoty trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia przysługującego prokurentowi w dniu wyrządzenia szkody.

Kto może pełnić funkcję prokurenta?

Odpowiedzialność na cywilna

Ustanowienie prokury nie wyłącza odpowiedzialności na podstawie kodeksu cywilnego. Prokurent może więc zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wyrządzenie szkody ze swojej winy czynem niedozwolonym (odpowiedzialność deliktowa na podstawie art. 415 kc.), a także poprzez niewykonanie bądź nienależyte wykonanie zobowiązania (odpowiedzialność kontraktowa art. 471 kc.). Zasady odpowiedzialności prokurenta mogą również być unormowane w konkretnej umowie między prokurentem a przedsiębiorcą (np. umowie-zlecenie).

Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Przekroczenie granic pełnomocnictwa

W przypadku przekroczenia granic prokury zastosowanie znajdą przepisy ogólne kodeksu cywilnego dotyczące pełnomocnictwa. Zgodnie z art. 103 kc. jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Jeśli osoba ta nie potwierdzi czynności, prokurent będzie musiał zwrócić to, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz naprawić szkodę, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Nieważna natomiast będzie jednostronna czynność prawna dokonana bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu (art. 104 kc.).

Zwolnienie z długu.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...