Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych - EZIG
W Unii Europejskiej funkcjonuje instytucja prawna europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). Jest to oparta na prawie europejskim jednostka organizacyjna mająca ułatwić i wspomóc gospodarczą współpracę transgraniczną spółek i innych podmiotów mających siedzibę w państwach członkowskich UE.

Ramy prawne EZIG tworzy Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2137/85 z 25 lipca 1985 r. w sprawie europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EUIG) - Dz.U. L 199, 31.7.1985. W Polsce tą instytucję statuuje ustawa z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. z 2005 r. Nr 62 poz. 551).

Warto na wstępie zauważyć, że polski prawodawca przetłumaczył angielskie słowo grouping jako: zgrupowanie, jednak spotkać się można również (np. EUR - Lex)  z tłumaczeniem: ugrupowanie.

Rozporządzenie unijne miało na celu zminimalizowanie przeszkód prawnych i fiskalnych, jakie osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i inne jednostki organizacyjne napotykają podejmując współpracę trans graniczną na obszarze UE.

Jak funkcjonują w Polsce przedstawicielstwa zagraniczne spółek z o.o?

Rolą EZIG jest ułatwianie lub rozwój działalności gospodarczej jego członków poprzez ustanowienie wspólnych środków, działań oraz kompetencji. Umożliwia to osiągnięcie lepszych wyników niż gdyby działalność była wykonywana indywidualnie.

Celem zgrupowania nie jest osiąganie zysków dla siebie. Jeśli zgrupowanie wypracuje zysk, jest on dzielony między członków oraz w konsekwencji opodatkowany. Podejmowane w ramach zgrupowania działania muszą wykazywać związek z działalnością gospodarczą jego członków, nie mogą jej jednak zastępować EZIG nie może zatrudniać więcej niż 500 osób.

Członkami zgrupowania mogą być spółki oraz inne jednostki organizacyjne prawa publicznego lub prywatnego, które zostały utworzone zgodnie z prawem państwa członkowskiego, posiadające siedzibę w Unii Europejskiej (UE).

W jego skład mogą wchodzić również osoby fizyczne wykonujące działalność przemysłową, handlową, rzemieślniczą, rolniczą, osoby wykonujące wolny zawód lub świadczące inne usługi w UE.

EZIG musi liczyć co najmniej dwóch członków pochodzących z różnych państw członkowskich.

Jakie bariery dla przedsiębiorcy w Unii Europejskiej?

Umowa o utworzeniu EZIG musi zawierać nazwę, siedzibę oraz przedmiot zgrupowania, a także nazwę, numer oraz miejsce wpisu do rejestru, jeśli takie istnieje, każdego członka zgrupowania, oraz czas, na jaki zostało powołane zgrupowanie, w przypadku gdy nie jest on nieokreślony.

Umowa powinna zostać złożona w rejestrze wskazanym przez każde państwo członkowskie. Rejestracja zapewnia EZIG pełną zdolność prawną w całej Wspólnocie.

Jakie są organy spółki europejskiej?

Zawiadomienie o utworzeniu lub likwidacji zgrupowania musi zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE (seria C i S).

Siedziba zgrupowania musi znajdować się na terenie Wspólnoty i może być przenoszona z jednego państwa członkowskiego do innego pod pewnymi warunkami.

Każdy członek EZIG posiada co najmniej jeden głos. Umowa o utworzeniu zgrupowania może jednakże przyznać niektórym członkom więcej niż jeden głos, pod warunkiem że żaden z nich nie będzie posiadał większości głosów. Decyzje, które muszą zostać przyjęte jednomyślnie są wyszczególnione w rozporządzeniu.

EZIG musi składać się z co najmniej z dwóch organów: pierwszy stanowią jego członkowie, którzy działają wspólnie, a drugi tworzą zarządzający. Zarządzający, lub każdy z zarządzających, jeśli zgrupowaniem zarządza więcej osób, reprezentuje i wiąże zgrupowanie w stosunku do osób trzecich, nawet w przypadku gdy jego czynności nie wchodzą w zakres celów zgrupowania.

Żadne zgrupowanie nie może ogłosić publicznej subskrypcji.

Będzie łatwiej uniknąć podwójnego opodatkowania

Do utworzenia EZIG nie wymaga się kapitału. Jego członkowie mogą dobrowolnie wybierać inne sposoby finansowania.

Zyski EZIG uznaje się za zyski członków, które są między nimi rozdzielane zgodnie z klauzulą przewidzianą w umowie o utworzeniu zgrupowania lub, w razie braku podobnej klauzuli, w częściach równych.

Zyski lub straty EZIG podlegają opodatkowaniu jedynie w zakresie, w jakim przypadają członkom. W zamian za swobodę w stosunkach umownych, która stanowi podstawę EZIG, i za brak wymogu wnoszenia minimalnego kapitału każdy członek zgrupowania ponosi nieograniczoną solidarną odpowiedzialność za jego długi.

Źródło: Komisja Europejska

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...