Co warto wiedzieć o rozbudowanej strukturze rady administrującej spółki europejskiej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Oprócz dyrektorów wykonawczych w łonie Rady możliwe jest powołanie komitetów. Komitet składa się co najmniej z dwóch członków, którzy są jednocześnie członkami Rady. / Fotolia
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pozwoliło na zacieśnienie współpracy między międzynarodowymi przedsiębiorcami. Jedną z możliwości takiej kooperacji jest działanie w formie spółki europejskiej.

Jednym z systemów wewnętrznej organizacji spółki europejskiej jest system monistyczny, w którym wyróżniamy obok walnego zgromadzenia jedynie Radę administrującą, która korzysta z szerokich uprawnień i domniemania kompetencji.

W związku z faktem rozległości kompetencji Rada może powołać dyrektorów wykonawczych. Ich liczbę określa uchwała powołująca. Mogą nimi być zarówno osoby będące członkami Rady, jak i osoby spoza niej. Przepisy przewidują jednak, że Rada powinna co najmniej w połowie składać się z osób niebędących dyrektorami, chyba że w statucie spółki kwestia ta uregulowana jest surowiej. Jeżeli zostanie powołanych więcej dyrektorów można wyłonić z ich grona generalnego dyrektora wykonawczego. Osoby dyrektorów są wpisywane do rejestru. Kompetencje dyrektorów wynikają z kompetencji Rady, choć są ograniczone do prowadzeniem spraw spółki. Delegacja ta nie uszczupla uprawnień Rady w zakresie kierowania spółką. Rada może wydawać dyrektorom wiążące polecenia. Dyrektorzy mogą być w każdej chwili odwołani.

Polecamy: ABC spółek

Oprócz dyrektorów wykonawczych w łonie Rady możliwe jest powołanie komitetów. Komitet składa się co najmniej z dwóch członków, którzy są jednocześnie członkami Rady. Jest to więc różnica w stosunku do dyrektorów, którzy mogą nie być jej członkami.
Jedynym wyjątkiem od tej regulacji jest powołanie komitetu, którego zadaniem jest przygotowywanie i wykonywanie uchwał Rady. W takim przypadku członek komitetu nie musi być członkiem Rady. Działalność komitetów nie ogranicza się jednak tylko do takich czynności. Mogą im być przekazane również inne kompetencja przysługujące Radzie, np. nadzór nad działalnością spółki. W tym jednak przypadku w komitecie nie może zasiadać członek rady będący jednocześnie dyrektorem wykonawczym. Powołanie i działalność komitetów oraz delegacja kompetencji wiąże się z uszczupleniem kompetencji samej Rady. Jest to więc kolejna różnica pomiędzy dyrektorami wykonawczymi, a komitetami.

Obserwując rozbudowaną strukturę Rady administrującej nie można zapomnieć o ważnej kwestii, jaką są wyłączne kompetencje Rady, wymienione w art 31 ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej. W tych sprawach Rada nie może delegować uprawnień i musi podejmować decyzje samodzielnie. 

Polecamy także: Jakie są wymagania w procedurze przekształcania spółki?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...