Spółka europejska? Sprawdź jakie są dopuszczalne sposoby jej utworzenia

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Sposobem utworzenia spółki europejskiej jest przekształcenie spółki akcyjnej, która od co najmniej dwóch lat posiada spółkę zależną (spółka nad którą posiada kontrolę) w innym państwie członkowskim.
W wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przed polskimi przedsiębiorcami rozwinęły się możliwości wzmocnionej współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami. W związku z tym powstała ustawa implementująca przepisy unijne o spółce europejskiej. Nowy typ spółki jest doskonałą formą prowadzenia działalności dużych rozmiarów, zwłaszcza międzynarodowych. Jej istotą jest stworzenie podmiotu, który skupiłby działalność podmiotów z różnych państw, łącząc potencjały gospodarcze podmiotów państw Unii.

Z racji międzynarodowego charakteru procedura tworzenia spółki jest różnorodna. Może ona powstać na cztery sposoby.

Pierwszym z nich jest połączenie spółek akcyjnych. Musi ich być co najmniej dwie i każda z nich musi podlegać reżimowi prawnemu innego państwa. Istnieją dwa typy połączania:
Jednym jest fuzja, gdzie podmioty łącząc się ze sobą zawiązują nowy. Np. Spółki „ABC” i „Ada” w wyniku połączenia tworzą spółkę europejską „Europa”.

Drugim typem jest inkorporacja, w której jeden podmiot przejmuje pozostałe. Np. Spółka „Ada” przejmując spółkę „ABC” staje się spółką europejską.

Przeczytaj również Jakie są wymagania w procedurze przekształcenia spółki

Ustawa doprecyzowuje ten tryb tworzenia spółki. Zakłada ona, że jeżeli utworzona spółka ma mieć siedzibę poza granicami Polski, uchwała, o połączeniu musi zostać podjęta w drodze imiennego i jawnego głosowania. Każdy akcjonariusz posiada wówczas jeden głos. Jeżeli akcjonariusz nie chce przekształcenia i głosuje przeciwko niemu, może żądać wykupu swoich akcji.
Drugim sposobem utworzenia spółki europejskiej jest przekształcenie spółki akcyjnej, która od co najmniej dwóch lat posiada spółkę zależną (spółka nad którą posiada kontrolę) w innym państwie członkowskim.

Trzecią możliwością jest utworzenie przez spółki akcyjne i z o. o. posiadające siedziby w różnych państwach lub posiadające od dwóch lat spółki zależne w innych państwach spółki holdingowej. Istotą tego trybu jest utworzenie międzynarodowej grupy podmiotów gospodarczych, ze spółką europejską „na szczycie”. Spółki tworzące tę strukturę stają się spółkami zależnymi spółki europejskiej, która posiada większość akcji lub udziałów w tych spółkach. Funkcjonują one nadal w obrocie i posiadają osobowość prawną.

Polecamy serwis Odszkodowania

Ostatnim, czwartym sposobem, jest utworzenie pionowej struktury, przez podmioty gospodarcze takie jak spółki kapitałowe, osobowe i inne osoby prawne, z których co najmniej dwa od dwóch lat podlegają reżimom prawnym rożnych państw. W tym przypadku podmioty te tworzą spółkę zależną – spółkę europejską, do której wnoszą wkłady.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...