Spółka jawna od strony podatkowej - jakie zalety?

Spółka jawna - jakie korzyści podatkowe? / Inne
Spółka jawna to jedna z kilku możliwych form prawnych przedsiębiorstwa. Jakie są jej zalety?

Spółka jawna – czym jest?

Spółka jawna jest osobową spółką handlową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Nie posiada ona osobowości prawnej, ale za to posiada zdolność prawną, co oznacza, że może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.

Korzyści płynące z posiadania spółki jawnej

Do jej zalet należą chociażby niższe koszty jej funkcjonowania niż w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jak i możliwe prowadzenie prostej księgowości pod warunkiem, że przychody osiągnięte przez spółkę jawną nie będą przekraczać 2 mln euro. Kolejnym aspektem będącym nieocenionym plusem spółki jawnej jest możliwość pokrywania zobowiązań majątkiem spółki. Spółka jawna jest podatnikiem na potrzeby podatku od towarów i usług. Co do zasady nie jest za to podatnikiem podatku dochodowego.

Spółka jawna: nowe interpretacje podatkowe korzyścią dla podatników

Niedawno pojawiły się istotne z punktu widzenia niejednego podatnika interpretacje podatkowe nr 0113-KDIPT2-1.4011.305.2022.2.MGR oraz 0115-KDIT1.4011. 174.2022.2.MR, będące niejako sposobem na podatkowe korzyści w spółce jawnej. Wspólnicy będą mogli przerzucić część przychodów spółki jawnej do jednoosobowej działalności gospodarczej i tam je korzystniej opodatkować. Niniejsza interpretacja organu podatkowego pojawiła się w odpowiedzi na zapytanie dwóch lekarzy – psychiatrów prowadzących spółkę jawną. Od dochodów płacą liniowy PIT. Wspólnicy założyli również odrębne jednoosobowe firmy. Panowie wystawiają spółce faktury, które są następnie zaliczane do podatkowych kosztów. Przychody z jednoosobowych biznesów rozliczają ryczałtem, co daje również możliwość oszczędności na składce zdrowotnej. Fiskus potwierdził, że mając dochody ze spółki opodatkowane liniowym PIT, lekarze mogą jednocześnie rozliczać się w swoich firmach ryczałtem. Ponadto, kwoty z faktur za usługi lekarskie można zaliczać na poczet podatkowych kosztów wszystkich wspólników spółki jawnej.

Stanowisko organu podatkowego

W swojej interpretacji organ podatkowy oznajmił, że przepisy ustawy o podatku PIT nie przewidują co do zasady ograniczenia w kwestii możności zawierania umów pomiędzy osobnymi podmiotami gospodarczymi, gdzie ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność świadczy również usługi dla spółki jawnej, w której to jest wspólnikiem. Takie działanie umożliwia podatnikom przeniesienie części dochodów spółki do jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie też podatnik może je korzystniej opodatkować. Polski Ład obniżył bowiem część stawek ryczałtu dla lekarzy i obecnie wynosi on 14 procent od przychodu. W związku z powyższym przeniesienie części swoich zarobków na ryczałt powinno być korzystniejsze niż zostawienie ich na opodatkowaniu liniowym, jest to bowiem wysokość 19 procent od dochodu. Uznano także, iż kwoty z faktur wynikających z usług lekarskich można zaliczyć do podatkowych kosztów wszystkich wspólników spółki jawnej. W związku z tym, wspólnik rozliczyć będzie mógł w swoich kosztach usługi, które to sam wykonuje.

Powyższe pokazuje, że warto występować o interpretacje podatkowe, może się bowiem okazać, że korzystnie wpłyną na działalność biznesu oraz oczywiście na zasobność naszego portfela.

Autor: Zofia Zawłodzka, Oniszczuk & Associates

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...