Spółka jawna a spółka cywilna

Redakcja
rozwiń więcej
inforCMS
Zaczynając wspólny biznes należy zastanowić się w jakiej formie będzie to najbardziej korzystne. Spółka jawna i spółka cywilna są prostymi formami prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie są różnice pomiędzy tymi spółkami?

Spółka cywilna


Na początku porównania spółki jawnej i spółki cywilnej należy zaznaczyć, że spółka cywilna nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Spółka cywilna jest umową, która reguluje stosunki przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą czy to w formie wpisu do CEIDG czy w formie spółki handlowej. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są za to wspólnicy spółki cywilnej.


Moment powstania spółki jawnej i cywilnej


Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Jeśli chodzi o spółkę cywilną to powstaje ona w chwili zawarcia umowy przez wspólników.


Status przedsiębiorcy


W przypadku spółki jawnej, sama spółka jest przedsiębiorcą. Oznacza to, że we własnym imieniu może ona nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.


Prze spółce cywilnej przedsiębiorcami są wspólnicy spółki a nie sama spółka. Oznacza to, że w obrocie gospodarczym występują wspólnicy, nie zaś spółka. Podobna sytuacja jest również przed sądami, gdzie występują wspólnicy spółki, a nie sama spółka.


Zakładanie spółki jawnej i cywilnej


Przy zakładaniu spółki jawnej można posłużyć się drogą tradycyjną oraz drogą internetową. Przy drodze tradycyjnej zachodzi konieczność sporządzenia umowy w formie pisemnej oraz wypełnienia licznych formularzy. Rejestracja tradycyjna zajmuje około miesiąca, a przez Internet trwa to zaledwie kilka dni.


Przy spółce cywilnej zawierana jest umowa w formie pisemnej. Wspólnicy następnie muszą zarejestrować się w ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku osób fizycznych, bądź w rejestrze przedsiębiorców, o ile nie prowadzą już działalności gospodarczej.


Sama umowa spółki cywilnej nie podlega odrębnej rejestracji.


Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

 


Koszty rejestracji


Przy rejestracji spółki jawnej należy opłacić opłaty sądowe w wysokości 500 zł oraz podatki od umowy spółki. Jest to pół procenta od wartości wkładów. 


Przy spółce cywilnej brak jest opłat rejestracyjnych. Uiszcza się jednak podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości pół procent od wartości składek.

 
Zobacz: Zasady zwrotu dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

 


Sprawozdawczość


W przypadku obu spółek brak jest obowiązku prowadzenia rachunkowości, chyba że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.


Składki ZUS i składki zdrowotne


Przy spółce jawnej płatnikiem składek jest spółka.


Przy spółce cywilnej obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne spoczywa na wspólnikach, chyba że są jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę bądź inny tytuł ubezpieczenia.


Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy działalności.


Zobacz: Wyższe składki ZUS przedsiębiorców

 


Odpowiedzialność


Przy spółce jawnej wspólnicy odpowiadają solidarnie i subsydiarnie ze spółką. Dopiero brak egzekucji zobowiązania od spółki umożliwia wierzycielom zwrócenie się do majątku wspólników.


Przy spółce cywilnej wspólnik odpowiada całym majątkiem za wszystkie zobowiązania.


Likwidacja


Przy spółce jawnej likwidacja odbywa się poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, chyba, że wspólnicy postanowią inaczej.


W spółce cywilnej wystarcza zgłoszenie faktu zakończenia działalności.


Zobacz: Jak przebiega przekształcanie spółki osobowej?

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...