Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach?

Sławomir Biliński
rozwiń więcej
Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach? / shutterstock

Czy obowiązkowe jest umieszczanie na umowie o pracę, umowie zlecenia czy świadectwie pracy informacji o organie rejestrującym firmę, jej numerze KRS i wysokości kapitału zakładowego? Nadmieniam, że chodzi o spółkę z o.o.

Ujawnienie danych spółki

Przepisy nie zawierają wymogu wskazania kapitału zakładowego w umowach o pracę i zlecenia, podpisanych przez spółkę. Istnieją jednak prawne podstawy do tego, by w umowach i świadectwie pracy zamieszczać numer KRS. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zakres informacji, jakie spółka z o.o. ma obowiązek ujawniać w pismach, regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). To właśnie te przepisy nakazują ujawnianie takich danych jak wysokość kapitału zakładowego. Obowiązek ujawniania danych spółki regulowany jest także w przepisach ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (ustawa o KRS). Należy jednak podkreślić, że przepisy k.s.h. i ustawy o KRS różnią się co do zakresu danych i okoliczności powstania obowiązku ich ujawniania.

Obowiązek ujawniania danych spółki a k.s.h.

Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki, powinny zawierać m.in.:

• firmę spółki, jej siedzibę i adres,

• oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki, oraz numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru,

• numer identyfikacji podatkowej (NIP),

• wysokość kapitału zakładowego (art. 206 § 1 k.s.h.).

Informacje wymagane przez k.s.h. spółka z o.o. jest zobowiązana podawać zawsze i we wszelkiego rodzaju korespondencji, nawet jeśli jest ona kierowana do stałych kontrahentów spółki. Nieujawnianie tych danych w pismach i zamówieniach handlowych naraża przedsiębiorcę na grzywnę do 5000 zł (art. 595 k.s.h.).

Umowy

Przywołany przepis k.s.h. dotyczy czynności dokonywanych przez spółkę z o.o. jednostronnie, a nie czynności dwustronnych. Umowa nie jest ani pismem spółki, ani zamówieniem handlowym, ani tym bardziej informacją zamieszczaną na stronie internetowej odwołującej się spółki. W umowach o pracę i umowach zlecenia nie muszą być zatem przestrzegane wymogi określone w art. 206 § 1 k.s.h.

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Świadectwo pracy

Treść świadectwa pracy regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. W załączonym do rozporządzenia wzorze zaznaczone jest, że pracodawca (w przypadku Czytelnika - spółka z o.o.) powinien wpisać swoją nazwę, adres siedziby oraz numer REGON-EKD. Nie ma natomiast konieczności ujawniania np. wysokości kapitału zakładowego w świadectwie pracy.

Obowiązek ujawniania danych spółki a przepisy ustawy o KRS

Każdy podmiot wpisany do KRS (a zatem także spółka z o.o.) ma obowiązek umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych - w zakresie swojej działalności - do oznaczonych osób i organów, następujące dane: numer KRS i oznaczenie sądu rejestrowego przechowującego akta tego podmiotu, firmę lub nazwę, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, siedzibę i adres, numer NIP (art. 34 ust. 1 ustawy o KRS).

Należy podkreślić, że przepis stanowiący o minimalnych wymogach, jakie powinny zawierać oświadczenia pisemne (a więc także oświadczenia woli składane w ramach czynności dwustronnych) kierowane przez podmiot wpisany do rejestru, nie zawiera wymogu wskazania kapitału zakładowego.

Wymogów określonych w art. 34 ust. 1 ustawy o KRS nie muszą przestrzegać spółki, składając oświadczenia woli w stosunku do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych (art. 34 ust. 5 ustawy o KRS).

Za niedopełnienie obowiązku właściwego oznaczania oświadczeń pisemnych składanych w imieniu spółki osobom za to odpowiedzialnym grozi kara grzywny nie wyższa niż 5000 zł, którą może nałożyć sąd rejestrowy (art. 34 ust. 3 i 4 ustawy o KRS).

Jeżeli inne przepisy nakładają na spółkę dalej idące powinności (jak np. przywołany art. 206 k.s.h.), to przedsiębiorca również musi ich dochowywać. Jednak w takiej sytuacji za niewłaściwe oznaczenie pisma sąd rejestrowy powinien wymierzyć jedną grzywnę. Niedopuszczalne byłoby bowiem podwójne karanie za to samo przewinienie.

Na zakończenie warto dodać, że ani przepisy k.s.h., ani przepisy ustawy o KRS nie wskazują formy, w jakiej dane te mają być umieszczone w piśmie spółki. Tym samym dopuszczalna jest każda forma zamieszczenia tych danych. W praktyce najczęściej stosowane są tzw. druki (papier) firmowe. Inne rozwiązanie to stosowanie na pismach pieczątki firmowej, zawierającej dane spółki z o.o. Umieszczanie w pismach wszystkich danych spółki określonych w przytoczonych przepisach k.s.h. i ustawy o KRS jest wskazane ze względów ostrożnościowych. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na zawieranie umów i wysyłanie pism bez obawy narażenia się na zarzut niedochowania obowiązku ujawnienia danych spółki. Warto jednak dodać, że niepodanie numeru KRS, np. w umowie o pracę, nie ma znaczenia dla oceny ważności tej umowy. Do ważności umów o pracę wystarczy, by zawierały one przynajmniej określenie stron umowy oraz rodzaj pracy, jaką ma wykonywać pracownik. Z kolei w przypadku świadectwa pracy koniecznym elementem jest m.in. nr REGON-EKD. Bez tej informacji świadectwo pracy może być uznane za nieprawidłowo wystawione.

Podstawa prawna:

• art. 206 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 104, poz. 860

• art. 34 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 96, poz. 620

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2289

 

Sławomir Biliński, konsultant podatkowy

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...