Jakie są skutki nieasertywnych zachowań w pracy?

Rozładowaniu stresu towarzyszy też zwykle poczucie dumy z wykonania zadań.
Podobnie jak zachowania agresywne, nieasertywność może wydawać się czasem bardzo atrakcyjnym i przynoszącym same korzyści sposobem postępowania. Te pozytywne aspekty są jednak krótkotrwałe, na dłuższą metę nieasertywne zachowanie może przysporzyć jedynie kłopotów.

Efekty nieasertywnego zachowania mogą być dość mylące, zwłaszcza, jeżeli chodzi
o okresy krótkotrwałe. Dzieje się tak za sprawą pozytywnych emocji, których można doświadczyć - takich jak duma, wzrost poczucia wartości siebie, euforii z dobrze wykonanego zadania. Jednakże na dłuższą metę taki sposób bycia może doprowadzić nawet do depresji
i innych zaburzeń.

Porównaj: Dlaczego stajemy się nieasertywni

Krótkotrwałe skutki nieasertywności

Jednym z bezpośrednich efektów bycia nieasertywnym jest, paradoksalnie, mniejszy stres. Osoby, które w celu uniknięcia konfrontacji albo te, które nie potrafią odmawiać, zgodzą się na wykonanie dodatkowej pracy i uda im się podołać tej większej ilości obowiązków, pozbywają się napięcia związanego z presją otoczenia. Dodatkowo, jeżeli zachowanie takie nie powtarzało się dotąd zbyt często, mogą one liczyć również na pochwały ze strony szefa, czy współpracowników. Czują się dowartościowane i, przynajmniej na początku, nawet usatysfakcjonowane wykonaniem dodatkowej pracy.

Rozładowaniu stresu towarzyszy też zwykle poczucie dumy z wykonania zadań. Skoro dostajemy ich coraz więcej i więcej i radzimy sobie z nimi (co prawda ledwo starcza nam czasu na cokolwiek innego, zostajemy w pracy po godzinach albo bierzemy pracę do domu), to czujemy się dowartościowani, zadowoleni z tego, że podołaliśmy wszystkim zleconym nam zadaniom.

Niektórzy pozwalają na dokładanie sobie zajęć, gdyż inaczej czują wielkie poczucie winy
z powodu odmowy. Zgoda na zrobienie czegoś, mimo że chcieliby powiedzieć „nie” pozwala na uniknięcie złego poczucia z powodu powiedzenia „nie”.

Jeszcze inną grupę stanowią osoby, które uwielbiają użalać się nad sobą. Wiedzą, że pewne sytuacje nie powinny mieć miejsca, że są po prostu „niesprawiedliwe”, ale zamiast powiedzieć to wprost, wolą użalać się nad sobą i opowiadać o tym innym. Dzięki temu, chociaż przez chwilę, są w centrum zainteresowania i mogą liczyć na słowa otuchy za strony innych.

Długotrwałe efekty nieasertywności

Wymienione wyżej krótkotrwałe sutki nieasertywnego sposobu bycia, mogą doprowadzić
do bardzo nieprzyjemnych sytuacji, a nawet chorób. To, w jaki sposób traktujemy siebie, znajduje odbicie w tym, jak jesteśmy traktowani przez innych, co bezpośrednio przekłada się na to, jak jesteśmy postrzegani przez współpracowników.

Początkowo nieasertywne zachowanie może być chwalone przez innych, gdyż branie przez nas dodatkowych obowiązków odciąża innych. Z biegiem czasu jednak, pochwały nikną,
a w ich miejsce pojawiają się żądania albo po prostu wszyscy przyjmują, że wyrażamy cichą zgodę na wykonywanie dodatkowych zadań. Z czasem, przez takie postępowanie, możemy stracić szacunek otoczenia. Nikt nie będzie brał pod uwagę naszego zdania, jakiekolwiek protesty będą lekceważone. Jest to najprostsza droga do tego, by stać się „kozłem ofiarnym”, który nie będzie potrafił ani zaprotestować ani się obronić.

Wraz z utratą szacunku wśród współpracowników, zaczynamy wątpić w swoje możliwości, tracimy poczucie własnej wartości. W tym momencie mogą zacząć rozwijać się choroby zagrażające naszemu zdrowiu, najczęściej o podłożu psychosomatycznym. To one są przyczyną chronicznych bóli głowy, kręgosłupa, kłopotów z żołądkiem. Prócz tego może zacząć rozwijać się depresja i inne zaburzenia psychiczne.

Zobacz: Co nam daje asertywność?

Karolina Zaborska

Moja firma
Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

pokaż więcej
Proszę czekać...