Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Monika Pązik
rozwiń więcej
działanie w imieniu spółki, roszczenie odszkodowawcze wspólnika, oddalenie powództwa
Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Art. 295 § 1 k.s.h. przewiduje możliwość wniesienia pozwu przez wspólników spółki o naprawienie szkody wyrządzonej spółce w sytuacji, gdy w terminie roku od ujawnienia czynu wyrządzającego szkodę reprezentacja spółki nie wytoczyła powództwa o naprawienie szkody. Każdy wspólnik jest uprawniony do wniesienia takiego powództwa niezależnie od ilości i wielkości posiadanych udziałów w spółce. Wspólnik działa we własnym imieniu, pomimo występowania w imieniu spółki przeciwko osobom zarządzającym spółką, likwidatorom, osobom biorącym udział w tworzeniu spółki bądź osobom trzecim wyrządzającym szkodę innym wspólnikom.

Roszczenie actio pro socio

Instytucja actio pro socio jest specyficznym mechanizmem służącym ochronie interesów wspólników. Wspólnik, który korzysta z takiego uprawnienia może skutecznie wnieść powództwo o odszkodowanie do czasu przedawnienia roszczenia odszkodowawczego. W przypadku wytoczenia powództwa przez wspólnika, spółka może włączyć się do toczącego się już postępowania w charakterze interwenienta ubocznego, jednakże spółka oraz inni wspólnicy nie mogą wystąpić z odrębnym powództwem o to samo roszczenie. W momencie wytoczenia powództwa przez spółkę oraz przez innych wspólników z tego samego tytułu, może dojść do wielokrotnego zasądzenia odszkodowania na rzecz spółki z powodu tego samego zdarzenia wywołującego szkodę. W takiej sytuacji spółka otrzyma odszkodowanie tylko z jednego wyroku natomiast może dochodzić prawa do otrzymania największego z nich, jeżeli  poszczególne orzeczenia zasądziły na rzecz spółki odszkodowania w różnej wysokości.

Interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która może uczestniczyć w procesie toczącym się między dwiema stronami w celu ochrony własnych interesów. Interwenient uboczny nie jest stroną w postępowanie, może być traktowany jako pełnomocnik strony, do której przystąpił.

Zobacz też: Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Nałożenie kaucji przez sąd

Art. 295 § 2 k.s.h. przyznaje pozwanemu możliwość zgłoszenia żądania podczas pierwszych czynności sądowych złożenia kaucji na zabezpieczenie pokrycia szkody wynikającej z bezzasadności powództwa, którą pozwany zobowiązany jest udowodnić. Oznacza to, że musi wykazać, iż wniesienie powództwa skutkuje wystąpieniem wobec niego szkody Sąd wedle swojego uznania określa wysokość i rodzaj kaucji. Jednakże w przypadku niezłożenia kaucji w wyznaczonym terminie sąd oddala pozew i umarza postępowanie. Na postanowienie sądu nakazujące złożenie przez powoda kaucji na rzecz pozwanego nie przysługuje zażalenie. Jeżeli wytoczone powództwo zostanie uznane za bezzasadne a pozwany poniesie szkodę z tego tytułu będzie mógł zaspokoić swoją wierzytelność z ciążącego na powodzie obowiązku naprawienia szkody. Dodatkowo na kaucji służy pozwanemu pierwszeństwo przed wszystkimi wierzycielami powoda. Oznacza to, iż pozostali wierzyciele będą mogli zaspokoić swoje roszczenia ze złożonej kaucji tylko w sytuacji, gdy pozwany zaspokoi swoje roszczenie lub zrzeknie się prawa pierwszeństwa.

Oddalenie powództwa actio pro socio

Oddalenie powództwa o naprawienie szkody spółce zgodnie z art. 295 § 4 k.s.h. może nastąpić w sytuacji, gdy powództwo okaże się nieuzasadnione. Ponadto, jeżeli wspólnik pozostawał w złej wierze, a wiedząc o bezzasadności powództwa jednak je wytoczył. Może to się odnosić do sytuacji, w której powództwo zostało wytoczone przeciwko niewłaściwej osobie jak również w momencie, gdy roszczenie procesowe nie miały żadnego uzasadnienia. Kolejną przesłanką oddalenie powództwa jest rażące niedbalstwo przy wytaczaniu powództwa, co będzie oznaczało, że powód nie dołożył należytej staranności przy zbadaniu materialnych podstaw do zastosowanie actio pro socio. Należyta staranność powinna być oceniana na podstawie przez pryzmat znajomości realiów, bowiem wspólnik przed wytoczeniem powództwa powinien odpowiednio zapoznać się, czy spółka wcześniej nie dochodziła zaspokojenia roszczeń od pozwanego.

Roszczenie odszkodowawcze pozwanego

Art. 295 § 4 k.s.h. przewiduje roszczenie odszkodowawcze w sytuacji, kiedy powód znajdował się w złej wierze lub dopuszczenia się przez niego rażącego niedbalstwa. Jeżeli sąd oddali powództwo wytoczone przez wspólnika w imieniu spółki, powód zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikającej z toczącego się postępowania skutkującego uszczerbkiem na majątku pozwanego. Oznacza to, iż na wspólnika nałożony zostanie obowiązek opłacenia kosztów sądowych w zakresie przekraczającym zwrot wynikający z ustawowych ograniczeń, jeżeli pozwany występował przed sądem bez pełnomocnika. Dodatkowo powód zobowiązany jest do zwrotu kosztów związanych z przejazdami wraz z innymi wydatkami oraz zobowiązany jest do wyrównania strat wynikających z utraconych zarobków.

Zobacz też: Odrzucenie i oddalenie pozwu

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...