Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

Aneta Mościcka
Prawnik
rozwiń więcej
Postępowanie w sprawie skargi na przewlekłość jest postępowaniem jednoinstancyjnym i incydentalnym, nie jest bowiem rozpoznaniem sprawy co do istoty, sąd rozpoznaje tu tylko kwestię przewlekłości postępowania.
Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przez sąd lub komornika, może domagać się odszkodowania za opieszałość tych organów. Jakiego odszkodowania można domagać się w takim postępowaniu? Jakie orzeczenia wydaje sąd w takim postępowaniu i czy są one zaskarżalne? Warto też wiedzieć, co można zrobić w razie przegrania takiej sprawy.

Kwestie związane z wnoszeniem skargi na przewlekłość postępowania, procedurę związaną z rozpoznawaniem takiej skargi regulują przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. nr 179, poz. 1843).

W postępowaniu w sprawie skargi na przewlekłość postępowania sąd wydaje orzeczenie w terminie dwóch miesięcy licząc od daty złożenia skargi. Kończąc postępowanie w sprawie rozpoznania skargi sąd może wydać dwa rodzaje orzeczeń:

  • skargę bezzasadną sąd oddala lub
  • sąd uwzględnia skargę i stwierdza, że w postępowaniu, którego dotyczy skarga nastąpiła przewlekłość postępowania.

Porównaj: Jak napisać apelację?

Sąd może też zalecić sądowi lub komornikowi, który opieszale prowadzi daną sprawę wykonanie w odpowiednim terminie odpowiednich czynności mających taką sprawę przyspieszyć. W razie uwzględnienia skargi sąd, na żądanie osoby, która wniosła skargę przyznaje od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika – od komornika - kwotę w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł. 

Sąd, któremu zarzucono opieszałość zwleka także z niezwłocznym przekazaniem sądowi właściwemu do rozpoznania skargi na przewlekłość akt sprawy. Jest to fakt, dający prawo do podwyższenia odszkodowania zasądzonego osobie wnoszącej skargę na przewlekłość.

Od orzeczenia w sprawie odmowy uwzględnienia skargi na opieszały sąd lub komornika nie przysługuje odwołanie. Jednak osoba, której skargę oddalono nie jest bez szans, może bowiem wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 12 miesięcy, natomiast w sprawie egzekucyjnej po upływie 6 miesięcy od daty wydania przez sąd orzeczenia w sprawie skargi o przewlekłość wniesionej wcześniej.

Postępowanie w sprawie skargi na przewlekłość jest postępowaniem jednoinstancyjnym i incydentalnym, nie jest bowiem rozpoznaniem sprawy co do istoty, sąd rozpoznaje tu tylko kwestię przewlekłości postępowania. Dlatego nie ma możliwości odwołania się od orzeczenia w sprawie przewlekłości postępowania (tak orzekł np. Sąd Apelacyjny w Krakowie w postanowieniu z dnia 28 stycznia 2009 r., sygn. akt II Akz 181/08 lub Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. akt I KZK 44/05)

Polecamy serwis Odszkodowania

Co ważne, osoba, której skargę na przewlekłość uwzględniono może w odrębnym procesie domagać się odszkodowania za szkody wynikłe ze stwierdzonej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika. Także osoba, która nie wniosła skargi na przewlekłość postępowania może dochodzić odszkodowania za szkody wynikające z przewlekłości postępowania sądowego lub egzekucyjnego w jej sprawie, po prawomocnym zakończeniu postępowania w danej sprawie.



Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...